Summit Ruska, Německa, Francie a Turecka projednal klid zbraní a schůzku k ústavě pro Sýrii

Velmocenská čtyřka se shodla na potřebě klidu zbraní a na práci na nové ústavě Sýrie.

Lídři Ruska, Německa, Francie a Turecka na summitu o budoucnosti Sýrie zdůraznili důležitost klidu zbraní. Komise pro novou ústavu by se měla sejít do konce roku.

Ankara se dlouho držela záměru svrhnout syrského prezidenta Bašára Asada, na druhé straně bylo hlavním spojencem Asada Rusko. Minulý měsíc došlo k dohodě o demilitarizované zóně na severozápadu idlíbského regionu.

Idlíb a přilehlá území zůstávají poslední baštou rebelů, kteří povstali proti Asadovi v roce 2011. Na území žily asi tři miliony obyvatel, polovina z nich uprchla, když začala postupovat vládní vojska.

Francouzský prezident Emmanuel Macron uvedl, že Rusko a Turecko vyjednaly dohodu, která musí být striktně implementována. Je potřeba, aby byl dodržován závazek klidu zbraní, řekl dále francouzský prezident. Dodal také, že „spoléhají na Rusko, aby vykonávalo jasný tlak na syrský režim, který se jen díky Rusku udržel“.

Dohoda mezi Tureckem a Ruskem zahrnuje nárazníkovou zónu 15-20 kilometrů teritoria „rebelů“, z níž mají být evakuovány všechny těžké zbraně a džihádisté. Putin uvedl, že Turecko své dohody ohledně Idlíbu plní. Proces není snadný, Rusko bude nadále spolupracovat.

Macron, Vladimir Putin, Angela Merkelová a Recep Tayip Erdogan vyzvali také ke svolání ústavní komise, a to do konce tohoto roku.

Velvyslanec OSN uvedl pro Radu bezpečnosti, že Damašek si přeje, aby OSN zprostředkovala napsání ústavy, ale nechce, aby OSN byla třetím členem komise.

Ilustrační obrázek: Autor – Oficiálná stránky prezidenta Ruské federace (http://www.kremlin.ru/events/president/news/58934/photos/56240)

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.