Kancléřka na odchodu

Angela Merkelová v pondělí oznámila svůj postupný odchod z politiky. Netradičně si chce, až odejde z čela strany, ponechat kancléřství.

Kancléřka a předsedkyně CDU se stahuje postupně z politiky, napsal německý konzervativní list Die Welt v reakci na kroky kancléřky.

Angela Merkelová oznámila, že se v prosinci vzdá předsednické funkce CDU, ale chce zůstat do roku 2021 spolkovou kancléřkou. Uvedla, že má pocit, že nadešel čas otevřít novou kapitolu.

Prozatím Merkelová neustále tvrdila, že oba dva úřady patří k sobě. Při dalších volbách do německého Bundestagu už ale nebude kandidovat a nebude usilovat o žádný další úřad, vyloučila tedy i Brusel.

Merkelová se také vyjádřila k zemským volbám v Hesensku. Hlavním důvodem špatného výsledku je podle ní centrální politika vlády, vláda v Hesensku si prý vedla velmi dobře.

Kancléřka a předsedkyně CDU si také postěžovala na velmi dlouhé sestavování vlády i spory mezi CDU a CSU, které znemožňovaly rutinní přechod k běžné denní agendě.

Merkelová prohlásila, že z hlediska svého úřadu nese plnou odpovědnost za vše, za to podařené i za to pokažené. Vyjádřila se kriticky k fungování vlády a nahlíží, že takhle to prostě nemůže jít dál. Věcná práce není vnímána, nejde o komunikaci, ale o pracovní kulturu.

Merkelová také řekla, že si předsevzala své politické úřady nést s důstojností a také je jednoho dne důstojně opustit. Zvážila vše podle svého nejlepšího vědomí a svědomí – je na čase otevřít novou kapitolu. A dodala, že měla vždy na paměti, že se jako kancléřka nenarodila.

Merkelová je šéfkou CDU již 18 let a na příštím sjezdu strany v prosinci už nebude kandidovat. Současné čtvrté období kancléřství je poslední. V roce 2021 nebude už kandidovat ani do Bundestagu a nebude usilovat o žádné další politické úřady. Ve zbytku legislativního období chce zůstat kancléřkou. Přiznává, že se tím odchyluje od pozice, kterou vždy zastávala, ale přesto došla k názoru, že pro ni nakonec bude správné oba úřady oddělit. Merkelová také řekla, že ví, že takovéto chování je v historii Německa bezprecedentní a že doufá, že přinese spíš nové šance než rizika.

V případě nových voleb (předčasných) by již nekandidovala. Že nebude znovu kandidovat na předsedkyni strany se rozhodla již v létě, vzhledem k vývoji však oznamuje tuto skutečnost až dnes.

Krátce před vystoupením o svém rozhodnutí informovala koaliční partnery, tedy Andreu Nahlesovou z SPD a Horsta Seehofera z CSU.

Merkelová potvrdila, že svou kandidaturu na předsedu CDU již ohlásili Annegret Kramp-Karrenbauerová a ministr zdravotnictví Jens Spahn. Žádné doporučení k následníkovi nedala, nechce prý ovlivňovat diskusi. Na otázku, jak by spolupracovala se Spahnem, který je jejím kritikem, odpověděla, že je známá tím, že dokáže velmi dobře spolupracovat i s oponenty.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.