Polský prezident znovu žádal reparace válečných škod od Německa

Duda o problému, který podle něj „nebyl vyrovnán“, mluvil před nadcházejícím německo-polským jednáním ve Varšavě.

Polský prezident Andrzej Duda během minulého víkendu znovu opakoval, že jeho země požaduje od Německa kompenzace za ztráty z doby druhé světové války. Duda řekl německému listu Bild, že otázka reparací nebyla podle něj řádně vyrovnána. „Škody způsobené za války nebyly dosud kompenzovány,“ dodal dále.

Polský prezident hovořil s odkazem na vyšetřování parlamentu, které k tomuto závěru došlo. Slova padla krátce poté, co se prezident Duda sešel v Berlíně s německým prezidentem Frank-Walterem Steinmeierem a krátce před tím, než se bude konat jednání vysokých představitelů obou zemí ve Varšavě.

Německo trvá na tom, že otázka kompenzací byla uzavřena už dávno, zatímco polská strana v posledních měsících hovoří o kompenzacích stále častěji.

Ilustrační obrázek: Autor – Elekes Andor – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=52551940

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.