Tomu se říká paradox: Írán zachraňuje americké pěstitele sóji

Nečekané obchody s americkou sójou jsou důsledkem obchodního sporu s Čínou.

Je to překvapivý důsledek americké obchodní války s Čínou, napsaly noviny Financial Times (vydání 27/10/2018)

Americké farmáře trápí pokles prodeje sóji – a pomocnou ruku podává dosti nečekaně Írán, dovoz sóji z USA do Íránu navzdory blížícím se americkým sankcím vzrostl. Zemědělská statistika ukazuje, že se jedná o větší objem než u řady evropských zemí. Poněkud nečekané dodávky jsou důsledkem obchodní války.

Čína je největším dovozcem sóji na světě, v červenci ale, odvetou za americká cla, zvýšila cla na americkou sóju a našla jiné dodavatele. A v Chicagu začaly ceny sóji klesat. Americké sankce na Írán začnou již 4. listopadu, takže Írán začal budovat zásoby hlavních komodit jako je kukuřice a sója, aby se vyhnul nedostatku. Nízkých cen americké sóji využili i další importéři (Mexico, Egypt).

Tuna americké sóji je nyní o 50 euro levnější než sója z Latinské Ameriky, Írán prostě dal jen přednost nejlevnější nabídce, s politikou to nemá co dělat, píší FT.

Prodej amerických zemědělských produktů Íránu byl dovolen dokonce i před předchozími sankcemi, které byly zrušeny v roce 2015. Sankce, které uvalil Trump, se zatím týkají aut, zlata a možností vlády dostat se k americkému dolaru. Prodej potravin z humanitárních důvodů je zatím povolen, čímž se také zaštiťují američtí obchodníci.

Sója byla největším americkým zemědělským exportem do Číny v hodnotě 12 mld. dolarů, Čína ale nyní čerpá ze svých zásob a také nakupuje v Brazílii. Je ovšem jasné, dokončují FT, že prodej do Íránu nemůže vykompenzovat propad ze ztráty čínského trhu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.