Dolar jede v časech “americké výjimečnosti”

Americká ekonomika má vyšší výkonnost než zbytek světa i výhledy jinde jsou horší.

Britský deník Financial Times (vydání 17/10/2018) v měnové sekci přinášejí oslavný článek na americkou ekonomiku. Silný dolar je poháněn úrokovými sazbami i robustní ekonomikou, píší Financial Times v úvodu.

Posilování dolaru bude pokračovat, tvrdí analytici. Ekonomika USA je silná, FED navyšuje úrokové sazby (což je atraktivní pro příliv kapitálu, pozn. redakce). Od dubna dolar oproti svým hlavním rivalům posílil o více než 5 %. Dopad silného dolaru na rozvíjející se ekonomiky je ovšem zlý.

Americká ekonomika má vyšší výkonnost než zbytek světa i výhledy jinde jsou horší. MMF provedl revizi směrem dolů pro eurozónu i pro rozvíjející se trhy. FED ovšem vzhledem k silném americkému růstu plánuje další navyšování sazeb. Zřejmě k němu dojde již v prosinci, bude to osmé zvýšení v řadě. Evropská centrální banka chce ukončit program kvantitativního uvolňování do konce roku, ale navýšení úrokových sazeb v dohledné době neplánuje. Je jasné, že dolar posiluje díky divergenci úrokových sazeb, která láká do země kapitál.

Měny rozvíjejících se zemí se poněkud zlepšily, ale výhled může být velice zlý, pokud FED bude nadále navyšovat sazby, jejich zranitelnost vůči americké centrální bance je tedy značná. Levný kapitál, který se dal do pohybu díky kvantitativnímu uvolňování, nebyl nikdy loajální. Americká ekonomika ten kapitál zase vcucne.

Rizika americké ekonomiky mohou být například v oslabování fiskálního stimulu. Tato daňová reforma vyústila v tom, že korporátní peníze, které se ukládaly v zahraničí, se repatriují a firmy to využívají k tzv. zpětnému odkupu akcií – což je, citují FT, jeden z nejrizikovějších transferů v historii finančních trhů.

Hvězdnou dráhu dolaru může utnout obnovení evropského růstu nebo nárůst čínské domácí poptávky.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.