Německému ministrovi financí se nechce snižovat daně pro firmy

Firmy v zemi si stěžují na příliš vysoké daně. Průmyslová federace chce maximálně daň ve výši 25 %.

Německý ministr financí Olaf Scholz odmítá výzvy podnikatelů ke snížení korporátní daně. Příjmy rozpočtu se dostanou asi k bilionu eur, uvedly Financial Times (vydání 26/10/2018)

Scholz (SPD) ovšem tvrdí, že v rámci rozpočtu není další prostor pro daňová a výdajová opatření, kromě těch, která byla ohlášena velkou koalicí. Německá průmyslová federace si stěžuje, že Německo se stalo ze země vysokých daní zemí nejvyšších daní. Průmyslová federace chce maximální efektivní daň na 25 %.

Scholz přiznal, že ekonomická situace je dobrá, ale také uvedl, že nemíní mít deficity rozpočtu. Vzhledem k navýšeným odhadům příjmů se tyto „dodatečné příjmy“ využívají na výzkum a vývoj, zahraniční pomoc a obranu. Ale nižší daně byly odmítnuty.

Ovšem předseda Německé průmyslové federace nesouhlasí. Tvrdí, že daňové břemeno je rekordně vysoké a že je potřeba snížit daně i vzhledem k vývoji v dalších zemích, které korporátní daně snižují. Německo si podle něj nemůže dovolit mít vyšší daně než jiné země.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.