Smutek z brazilské prohry se musí rychle přetavit v odpor!

Andrea Cerqueirová komentuje výsledky prezidentských voleb v Brazílii, ve kterých vyhrál Jair Bolsanoro.

„Prohráli jsme, máme nárok být smutní, být znepokojeni z toho, co bude s námi a s naší Brazílií. Smutek se ale musí rychle přetavit v odpor. Atmosféru posledních dnů, kdy vyšly do ulic tisíce lidí, je třeba nejen udržet, ale i znásobit. Vyhráli, ale boj bude pokračovat! Zůstaneme spolu, budeme bránit demokracii a svobodu.” Tak krátce po zveřejnění výsledků, kde 55,34 % odevzdaných hlasů získal Jair Bolsonaro, a tím vyhrál prezidentské volby, reagovala Manuela D’Ávila, kandidátka na viceprezidentku v tandemu s prezidentským kandidátem Fernandem Haddadem, který získal 44,66 % odevzdaných hlasů. V absolutních číslech je to 57 161 417 hlasů pro Bolsonara a 46 134 141 hlasů pro Haddada.

Bylo odevzdáno 90,40 % platných hlasů, tedy 103 295 558 voličů z celkových 147 milionů oprávněných voličů. Elektronické „bílé lístky“ vhodilo 2 460 840 voličů (2,15 %), nulu volilo 8 503 407 (7,44 %), nevoličů bylo 30 829 821 (21,25 %). Volební účast byla ve druhém kole 78,70 %. Suma sumárum: Bolsonara volilo asi 39 % oprávněných brazilských voličů, obráceně řečeno – 61 % ho nevolilo. Je to obrovská síla lidí, kteří mu nebudou zobat z ruky a potenciál pro odpor, o kterém mluví Manuela. Pravděpodobné je i to, že zklame některé své příznivce. Vždyť nemálo z nich přesvědčovalo ostatní, ať se nebojí, že neudělá to, co slibuje. Tedy i jim přišly mnohé jeho sliby – mírně řečeno – přes čáru.

„Oslavy“ jak při fotbale

Netřeba ale zastírat, že plno Brazilek a Brazilců je z Bolsonara nadšeno – nalákal je na řeči, že zatočí s kriminalitou a korupcí a rozjede ekonomiku. Po jeho zvolení to v ulicích brazilských velkoměst vypadalo jak po vítězném fotbalovém utkání, při karnevalu nebo na Silvestra. Nechyběly ani ohňostroje. Facka lidem, kteří pamatují vojenskou diktaturu, případně byli v odboji proti ní a někteří z nich vězněni či mučeni. Slavit autoritářství? Volbu člověka, u kterého se neví, co opravdu naplní a kolik lidí na to doplatí svobodou nebo dokonce životem? Proto jsou slova Manuely tak důležitá – smutek přetavit v odpor. Důležitá je i mezinárodní solidarita a to, aby mezinárodní instituce situaci v Brazílii sledovaly a ohradily se vůči všemu, co by práva lidí jakkoli omezilo.

Dlouho připravovaná půda

Lze věřit brazilským institucím? Chtělo by se, má to ale pachuť toho, že soudy poslaly ve vykonstruovaném procesu do kriminálu někdejšího prezidenta Inácia Lulu da Silvu, který by prezidentské klání s přehledem vyhrál. Půda pro zvolení byla připravována dlouho – vedle nesporných chyb levice (především obrovské korupce) k tomu přispělo i odvolání prezidentky Dilmy Rousseff v roce 2016 a nastavení chaosu v zemi. Okleštěním sociálních programů (které za vlády levice pomáhaly nejslabším) stoupla kriminalita… A někteří uslyšeli na to, je vábila Bolsonarova „tvrdá ruka pořádku“. Další, kteří nedali hlas nikomu, v sobě nepřekousli nechuť ke Straně pracujících (PT), která v zemi dlouho vládla. Škoda, byl by to hlas pro demokracii a pokračování sociálních programů. Všechny chyby vlády levice v Brazílii totiž převyšuje klad, že 30 milionů lidí se z bídy dostalo do nižší střední třídy.

Kampaň v režii Fake news

Bolsonara volila hlavně střední třída, ale nejen ta. Volili ho i lidé z nuzných obydlí, kteří za jeho vlády rozhodně nebudou zažívat žádný med. Masírka byla obrovská. Jak o život jely falešné zprávy, takzvané fake news, lidem přicházely prostřednictvím SMS, byly jich plné sociální sítě, k volbě Bolsonara nabádaly ve svých mších evangeliánské kostely. Haddad byl lživě spojován se zneužíváním dětí, objevilo se plno nehorázností. A mnoho lidí bohužel podlehlo, uvěřilo… Lulovi, který by volby vyhrál, zakázali kandidovat, Haddad nastoupil do rozjeté kampaně jako náhradník, podle některých by měl větší šanci v druhém kole středolevicový Gomes Ciro (PDT), který ale skončil třetí – jednoznačně pak podpořil Haddada, kterého bohužel ale nepodpořili například brazilští zelení, kteří v tak zlomové situaci zcela nezodpovědně strčili hlavu do písku a nepodpořili nikoho.

Rozdělená společnost

To, že se Haddadovi za takových podmínek podařilo zmobilizovat tolik lidí, je obdivuhodné, i když to na výhru, z mnoha různých důvodů, nestačilo. Malou útěchou je, že Haddad o čtyři hlasy vyhrál na pražské ambasádě, kde získal 71 hlasů. Bolsonara zde volilo 67 lidí. Když odvolila autorka tohoto článku, potkala před budovou ambasády skupinu brazilských turistek. „Jste taky Brazilka?“ zeptaly se. „Poloviční, táta je Brazilec, maminka Češka, mám dvojí občanství,“ zněla odpověď. „Doufám, že jste volila Bolsonara,“ řekla spiklenecky a s úsměvem jedna z turistek. “Nikoli. Volila jsem Haddada,” zněla jasná odpověď. Úsměv ve tváři turistky zmizel. “PT?” reagovaly. “Čau,” řekly turistky už bez úsměvů a šly… Jemná ukázka rozdělenosti brazilské společnosti, kdy volba nedělala paseku i v rodinách. Bolsonarovi příznivci napadají ty, kteří jsou k němu kritičtí, jeden člověk byl během kampaně zabit.

Boj o nenaplnění slibů

A co vlastně Bolsonaro dělá a co slibuje? Uráží ženy, včetně těhotných, uráží LGBT, indiány, chudé, hrozí střelbou ve favelách či tím, že policie bude moci zastřelit, koho chce, bez toho, aby se zpovídala před zákonem, vyhrožuje vyhlášením války Venezuele. Na veřejnosti si s kdejakým předmětem hraje jako s pistolkou (například začal jakoby střílet se symbolickým klíčem k Brazílii), neskrývá, že do vlády chce nasadit armádní generály, chce rušit sociální programy, ve státních školách, stanovit vzdělávání ve vojenském stylu, zavést trest smrti a další znaky diktátorských režimů. Zrušit chce ministerstvo školství i ministerstvo životního prostředí, které chce spojit se zemědělstvím. V neposlední řadě chtěl odstoupit od Pařížské úmluvy o boji s klimatickou změnou, což by znamenalo problém pro celý svět. Chce, aby Brazílie opustila OSN. Nastává tak boj o to, aby své sliby nenaplnil!

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.