Účet za trumpovský hospodářský boom bude hrozivý

USA hospodaří s dalším rekordním deficitem, zatímco Čína se jako významný věřitel bude stahovat ze scény.

Při tržním šoku se očekává, že centrální banka zasáhne a udělá „vše, co bude potřeba“, aby podpořila ceny aktiv, míní ve svém článku pro Financial Times (vydání 19/10/2018) Michael Mackenzie. Součástí politiky centrálních bank se stal nákup vládních dluhopisů a také snižování dlouhodobých úrokových sazeb.

Nyní se americký FED snaží tento proces zvrátit a to má dopady na trh s americkými vládními dluhopisy. Ukazuje se, že v srpnu hlavní zahraniční věřitelé, tedy Japonsko a Čína, mírně snížili svou držbu. Zahraniční držba (6,3 bilionu dolarů) je asi 40 % celkového trhu ve výši 15,3 bilionů dolarů. Držba zahraničních věřitelů tedy hraje roli v tom, jak vysoké budou výnosy z amerických vládních dluhopisů.

Růst výnosů, který je nyní možno pozorovat, může být vysvětlován různě. Může jít o odraz silné americké ekonomiky, ale i o to, že se mění dynamika mezi poptávkou a nabídkou. Čína nezačne masivně prodávat americké vládní dluhopisy, protože by sama sobě způsobila velké ztráty, je ale možné, že její podpora v roli amerického věřitele již dosáhla vrcholu.

A je jasné, že je to zrovna v době, kdy Trumpova daňová reforma a snaha FEDu zmenšit si bilanční sumu znamená, že americké ministerstvo financí bude muset prodat více dluhu. Americký deficit rozpočtu se dostal na 779 mld. dolarů na konci září, největší za šest let, tvoří 3,9 % HDP. Představa, že daňové škrty se „samy zaplatí přes větší růst“ je značně optimistická.

Jak říká řada ekonomů, najít makroekonomický dopad Trumpových daňových škrtů je iluze, zato dopad na deficit je jasný.

A do toho všeho vstupuje Trumpova administrativa se svým zaměřením na obchod a na politiku America First, což může vést k tomu, že financovat americký deficit bude těžší. Jednoduše řečeno: jakmile rostou americké deficity, významný zákazník opouští scénu. Čína možná nezačne prodávat své zásoby amerických vládních dluhopisů. Těžko nicméně bude zvyšovat svou expozici vůči USA, aniž by se zásadně zlepšily vzájemné vztahy.

Tento posun značí vyšší výnosy z dluhopisů a slabší ekonomiku. Takže, zakončuje Mackenzie, užívejte si nyní trumpovského boomu, protože účet za něj vypadá hrozivě.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.