WWF: za posledních 40 let jsme zničili v průměru 60 % populace divokých zvířat

Nová zpráva varuje, že přírodní prostředí, na kterém jsme životně závislí, nadále upadá a brzy bude pozdě.

Organizace World Widelife Fund zveřejnila ve své poslední zprávě informaci, že za posledních 40 let došlo k šokujícími poklesu populace savců, ptáků, ryb, plazů a obojživelníků, a to v průměru o 60 %. Zpráva přitom za zdroj hrozeb pro živočišné druhy na planetě určila lidskou aktivitu, která působí ztráty a degradaci jejich přirozeného prostředí a extenzivně využívá rybolovu a lovu.

Vedle ztráty populace divoké fauny zpráva uvádí, že za posledních 30 let přišla Země o 50 % korálových útesů a za poledních 50 let zmizelo 20 % amazonského pralesa. Příroda naopak poskytuje lidem „služby“ v hodnotě 125 bilionů dolarů za rok (je poněkud nešťastné takto počítat a vnímat přírodu jako zdroj „služeb“, ovšem jsou tací, kteří to jinak nepochopí, pozn. red.).

Zpráva WWF předkládá mozaiku dopadů lidských aktivit na světovou divokou přírodu, faunu i floru, na řeky, oceány a klima. Konstatuje, že se před námi čím dál rychleji uzavírá „okno příležitosti“ k akci, která by situaci postupné degradace mohla zlepšit. „Přírodní systémy, které jsou naprosto základní pro naše přežití, jsou v úpadku,“ varoval prezident WWF Carter Roberts a apeloval na naprostou nutnost změny kurzu.

Celou zprávu si můžete přečíst a projít v angličtině zde.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.