ECB trvá na ukončení programu kvantitativního uvolňování

Přes rostoucí hospodářskou nejistotu skončí program kvantitativního uvolňování na konci roku.

I když je růst ekonomiky pomalejší, guvernér Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi trvá na ukončení programu, informují Financial Times (vydání 26/10/2018).

ECB vyslala signál, že ani rostoucí tržní rizika ji neodvrátí od ukončení programu kvantitativního uvolňování, které tvořilo zásadní stimul. Program má skončit do konce tohoto roku.

Draghi uvedl, že v eurozóně dochází k „širokému“ ekonomickému růstu, a že doufá, že italská vláda najde shodu s Evropskou komisí. K rizikům patří hrozby obchodní války, problémy na rozvíjejících se trzích a právě Itálie. Vzhledem k Itálii Draghi podotknul, že ECB tu není k tomu, aby financovala deficity vlád. Dále řekl, že pokud chce italská vláda ochránit své banky (právě italské banky drží velkou část vládních dluhopisů), pak by měla přestat zpochybňovat existenční rámec eura.

V roce 2017 byla ekonomika eurozóny silná, nyní oslabuje, poklesl i optimismus firem. Především na německé ekonomice se odráží globální nejistoty.

V současné době je program kvantitativního uvolňování již ve své „slabé fázi“, centrální banka kupuje dluhopisy za 15 mld. euro měsíčně. Rozhodnutí ECB zapadá do rozhodnutí dalších bank „normalizovat“ měnovou politiku.

Americká centrální banka již naznačila, že bude zvyšovat úrokové sazby, i když se to vůbec nelíbí prezidentu Donaldu Trumpovi.

Naopak ECB s brzkým navýšením sazeb nepočítá, úrokové sazby zůstanou na nynější nízké úrovni určitě do léta 2019 a možná déle.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.