Merkelová na návštěvě Ukrajiny, kde panuje nejednoznačná nálada

Většina Ukrajinců stále ještě spoléhá na Západ, ať už USA nebo EU, mnoho z nich se ale obává hospodářské krize nebo chudoby.

Německá kancléřka Angela Merkelová se chystá 1. listopadu na návštěvu Ukrajiny. Má jednat s prezidentem Petrem Porošenkem, premiérem Volodymyrem Hrojsmanem a také s představiteli parlamentních stran. Návštěva se bude konat v kontextu poněkud nejednoznačného smýšlení obyvatel. 70 % občanů Ukrajiny si myslí, že vnější okolnosti ovlivňují rozvoj země a mnoho z nich je nespokojených, uvádí článek  kyjevské korespondentky Tatjany Iženkovové ruského listu Nězavisimaja gazeta.

Mluvčí kancléřky Ulrike Demmerová už potvrdila, že hlavními tématy jednání budou plynovod Severní proud 2 a minské dohody a jejich plnění. Na Ukrajině vnímají německou kancléřku jako neformálního lídra normandské čtyřky. Ovšem v případě práce a jednání normandské čtyřky nastala v poslední době pauza. A podle předpokladu ukrajinského odborníka Valentina Badraka se na tom do ukrajinských voleb v roce 2019 těžko něco změní. Podle Badraka představují ukrajinské prezidentské a následně i parlamentní volby pro Rusko možnost Ukrajinu politicky „přeformátovat“ mírovou cestou, takže je nutná podpora ze strany západního světa a hlavně USA, míní expert.

Podle výzkumu veřejného mínění ze srpna 2018 si 72 % dotázaných Ukrajinců myslí, že vnější hráči ovlivňují zemi – 25,5 % si myslí, že jde o „rozhodující vliv“, 46,2 % o „dost značný vliv“, jen 14 % vnější vliv považuje za nevýznamný a 3,3 % si myslí, že žádný není. Za nejvlivnější hráče pak považovali dotázaní Ukrajinci USA, dále EU a následně Rusko, přičemž ruský vliv vnímali dotázaní spíše negativně, americký spíše pozitivně. Polovina dotázaných chápala jako negativní vliv MMF, třetina vliv této organizace viděla jako pozitivní.

83 % dotázaných je přesvědčeno, že pro jejich zemi existují hrozby. 62 % je považuje za reálné a 21 % za pravděpodobné. Nejčastěji šlo o hrozby spadající do ekonomické a sociální oblasti, uvádí dále článek, například o úpadek, vážnou ekonomickou krizi nebo chudobu. Krize se bojí 58 % dotázaných. Rusko a možnost, že obsadí ukrajinské teritorium vidí jako hrozbu 31 %.

Náladu na Ukrajině před návštěvou kancléřky Angely Merkelové podle článku dobře ilustruje například blog poslankyně ukrajinského parlamentu Olgy Bogomolecová (za vládní Blok Petra Porošenka), která se vyjádřila v tom smyslu, že současná situace je na Ukrajině horší než za Janukovyče. „Tehdy všichni přesně věděli, že je tu zločinný režim a politická opozice… V této době byla morální síla na straně lidí, takže se snažili na ně brát ohledy, báli se jich. Nyní se oligarchové stali takzvanými „vlastenci“ a pod hesly reforem a vlastenectví, pod ukrajinskými vlajkami beztrestně okrádají zemi a ničí jakýkoliv odpor proti jejich zrůdnému systému.“

Bogomolecová upozornila, že podle posledního výzkumu se majetek nejbohatších 100 Ukrajinců v minulém roce zvýšil 12krát víc než HDP Ukrajiny. Sto osob nyní vlastní 37,5 miliardy dolarů, což se rovná polovině státního dluhu Ukrajiny. MMF letos označil Ukrajinu za nejchudší zemi Evropy.


Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.