Rakouští Svobodní obhajují stažení se z paktu o migraci

Šéf Svobodných Strache vidí vládní rozhodnutí odmítnout migrační pakt OSN jako úspěch své strany. Opozice si stěžuje na poškození image země.

Vicekancléř Heinz-Christian Strache a ministr vnitra Herbert Kickl zdůvodňovali, proč se Rakousko nepřidá k migračnímu paktu dle OSN. Podobně se zachovalo Maďarsko, USA a také Austrálie, napsaly rakouské noviny Kurier.

Strache zmínil 17 konkrétních bodů, které mu vadí. Především se obává, že určitá práva pro migranty, například to, že migrant může snáze získat status řádného migranta a že se zjednoduší sjednocování rodin, by časem mohla být závazná – nezávazné části paktu by se totiž mohly stát závaznými přes zvykové právo, zní vysvětlení Svobodných.

Mezinárodní organizace pro migraci rozlišuje mezi řádnými migranty, to jsou například obchodníci či turisté, a pak těmi, kteří do země nepřicházejí na základě zákona. Zároveň se však konstatuje, že neexistuje žádná všeobecná mezinárodní definice nelegální migrace.

Strache uvedl, že „lidské právo na migraci je rakouskému právnímu pořádku vzdáleno“, takže pakt o migraci nemůže podpořit. Kritici ale tvrdí, že „lidské právo na migraci“ v paktu vůbec není obsaženo.

Kickl pakt kritizoval ještě ostřeji. V dohodě jsou prý „toxické pasáže“, z nichž je cítit nebezpečí. Vytvoření statutu řádného migranta by se mohlo stát faktorem pobízejícím k další migraci.

Proti paktu jsou i rakouští lidovci.

Politici Svobodných ovšem považují odmítnutí paktu za svůj velký úspěch. Strache si dal tu práci a poděkoval na Facebooku kancléři Kurzovi, že vzal v úvahu jeho obavy a důvody k odmítnutí, a že se vláda společně rozhodla migrační pakt OSN odmítnout.

Opozice unisono tvrdí, že vláda udělala špatné rozhodnutí. Zástupce sociální demokracie říká, že rozhodnutí je věcně špatné a vláda tím ohrožuje pověst Rakouska jako člena západního hodnotového společenství.

Zelení si přisadili, že stažením se z paktu dalo Rakousko najevo, že nejenže jsou členy východního reakčního bloku, ale dokonce ho vedou.


Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.