V Rusku hrozivě narůstá zadlužení

Stát se chystá regulovat výše úroků a reklamy na půjčky, protože v dluhové pasti se ocitá stále více lidí. Výše zadlužení roste rychleji než výše příjmů.

Navzdory slovům ruského ministra práce Maksima Topilina o tom, že platy v Rusku rostou „bezprecedentním“ tempem Rusové ve svých peněženkách nic bezprecedentního nenacházejí a s obavami očekávají růst DPH a cen benzínu. Miliony Rusů se naopak dostávají do dluhové pasti, upozorňuje článek ruských novin Gazeta.

Někdy se zdá, že ruští činovníci prostě žijí v jiném paralelním světě. Jako příklad článek uvádí slova ministryně práce Natalie Sokolovové v Saratovské oblasti, která tvrdila, že důchodci si za životní minimum 3500 rublů (1200 korun) mohou bez problémů pořídit sezónní zeleninu a těstoviny.  A patří sem i výrok Topilina o bezprecedentním růstu mezd, nominálně i reálně prý o 11 %.  Ovšem srovnání s dynamikou růstů reálných příjmů ukazuje na to, že buď ministr žongluje se statistikami, nebo se snaží Rusy přesvědčit o tom, že žijí v nějakém jiném Rusku.

Podle Rostatu reálné peněžní příjmy Rusů v srpnu 2018 se ve srovnání se srpnem 2017 snížily o 0,9 %. A mezi lednem a srpnem 2018 rostly jen o 2,2 %. V delší časové perspektivě, od listopadu 2014 do srpna 2018 se reálné příjmy v Rusku snižovaly.

Statistika říká, že průměrný plat v Rusku dělá nyní 42 200 rublů (k září 2018, zhruba 14 558 CZK) a to je o 10,8 % výše, než tomu bylo v září 2017. Ovšem jedná se o plat bez odečtení daní fyzických osob, v realitě tedy jde o 36 700 rublů (12 661 CZK), které musejí pokrýt všechny náklady na hypotéku, na půjčky na opravy či na výživu dětí.  V Rusku žije skoro 19 milionů lidí pod životním minimem, jsou mezi nimi i miliony těch, kteří mají oficiální mzdy. Pro tyto lidi je přidání 100 rublů (cca 34 CZK) už 10 % růst platu, jenže 100 rublů lidi z dluhové pasti nedostane. Stát navíc nemá potuchy, jak je to s chudobou osob samostatně výdělečně činných. Těch je v Rusku mezi 15 až 30 miliony.

Ovšem Rusové se také stále více zadlužují. Jedná se o tak velký počet lidí, že se státní orgány v Rusku začaly obávat a nyní požadují, aby došlo ke snížení úroků v případě spotřebních půjček a také aby došlo ke zlepšení průhlednosti reklam na půjčky. Centrální banka paralelně s tím už připravila změny zákona o spotřebních a malých půjčkách.

V návrhu je například podmínka, že se hodnota úvěru za den sníží z nynějších 1,5 % na den, na 1 % jako maximum. Dalším omezením je to, že úvěr nesmí dosáhnout více než jedné třetiny celkové půjčky. A také částky za penále nemohou přesahovat 50 % původní částky dluhu.

Úplně jednoduše: pokud si v Rusku někdo půjčí 1 milion rublů, nestane se, že bude nakonec dlužit 2 miliony rublů. Není ale vůbec překvapením, že se o tuto situaci začal zajímat stát.

Podle čísel za rok 2017 Rusové dlužili celkem 12,2 bilionu rublů. Pro srovnání celkový rozpočet Ruska dělá více než 17 bilionu rublů. Polovina z dlužené částky, píše Gazeta, vznikla během minulého roku.  Uvádí to hodnocení Spojeného úřadu pro půjčky, který shromažďuje data celkem 82 milionů ruských dlužníků.

Největší podíl na dluzích mají hypotéky splatné v rozsahu 10 až 15 let, které má polovina lidí problémy splácet podle splátkového kalendáře. Každý propad hodnoty rublu situaci zhoršuje, protože zdražuje dluhy.

Celkový dluh Rusů, který se týká soudních výloh v roce 2018, vyrostl na 4,4 biliony rublů. Z nich se pak 1,7 bilionů týká dluhů vzniklých soudními přemi ohledně zadlužení bankám.

Podle další statistiky nyní Rusové také dluží za první polovinu roku 2018 asi 64,6 milionů rublů za komunální služby. A celková suma dluhu za komunální služby dosahuje 1,7 bilionu rublů. Jen asi 10-12 % z tohoto dluhu připadá na tzv. „asociální elementy“, tj. na nezaměstnané alkoholiky. Většina dlužníků prostě dluží, protože jim nestačí příjmy.

Reálné příjmy se propadaly a nyní začínají pomalu růst, jenže jejich růst je mnohem pomalejší, než je růst zadlužení. Navíc se nyní otevřeně hovoří z úst činovníků o tom, že v roce 2019 se příjmy propadnou díky růstu DPH. Přitom letos v srpnu a v září si Rusové z bankovních účtů vybrali více, než tam uložili. Poprvé od roku 2014.

Tento stav, píše nakonec článek, může znamenat jenom jedno. Milionům lidí v Rusku chybí peníze na živobytí. Musí využívat poslední rezervy nebo se zadlužovat.

V tomto kontextu ale omezení výše úroků v spotřebních půjčkách povede k tomu, že se lidé budou obracet na ne příliš legální organizace bez licencí. Tím spíš, když se nyní banky a finanční firmy v Rusku naučily dobře pracovat se seznamy dlužníků a těm, kdo mají problémy splácet, už nepůjčí.

Účinným krokem, jak omezit výši zadlužení je nízká inflace a vysoký hospodářský růst, píše dále článek. Obojí vede ke zvýšení příjmů obyvatel. Bohužel v ruském případě je situace taková, že zatímco činovníci mluví o bezprecedentním růstu platů, miliony lidí v Rusku s nimi nevystačí, musejí se zadlužovat u kohokoliv a s jakýmkoliv úrokem, protože bez půjčených peněz by prostě mohli zemřít hladem.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.