Británie chce na největší americké technologické firmy uvalit digitální daň

Dvouprocentní daň dopadne na firmy jako Apple a Amazon a začne platit od roku 2020.

Britská vláda oznámila, že zavede novou daň na příjmy nadnárodních technologických firem. Stane se tak největší ekonomikou, která zavede speciální daň s dopadem na firmy jako je Apple a Amazon, uvedly noviny Financial Times (vydání 30/10/2008).

Daň bude ve výši dvou procent a vstoupí v platnost v roce 2020. Britský ministr financí Philip Hammond uvedl, že „je správné, aby velké firmy platily svůj poctivý podíl“.

Velké technologické firmy profitují z pravidel korporátních daní – platí malé daně na trzích, na kterých prodávají nejvíc zboží.

Britská daň se bude aplikovat jen na tržby v Británii a měla by přinést výnos vyšší než 400 milionů liber za rok. Podobné schéma se chystá použít Španělsko.

EU též uvažovala o dani mířící zejména na firmy typu Google, Amazon či Facebook, ale opozice z byznysu byla velká. Celkem 16 evropských firem (Spotify, Booking.com a další) poslalo dopis, v němž žádají opuštění plánu na zavedení 3% daně, která prý poškodí evropský technologický sektor. Nová daň by prý disproporčně dopadla právě na ně, a hlavně by poškodila start-upy, které nutně potřebují kapitál pro růst.

Dopis je první veřejnou známkou odporu tohoto sektoru vůči digitální dani.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.