Plán na obří letiště Mexico City bude zastaven

Nově zvolený prezident Obrador říká, že plánovaný projekt s řadou negativních sociálních a ekonomických dopadů, zastaví.

Mexický prezident Andrés Manuel Lopéz Obrador chce zrušit projekt letiště v Ciudad de Mexico za 13 mld. dolarů, uvedly noviny Financial Times (vydání 30/10/2018). Podle názoru občanů projekt opravdu zastaví (o negativních dopadech na životní prostředí a místní komunity jsme psali zde).

Místo nového letiště Mexiko vybuduje nové ranveje na nedalekém vojenském letišti a bude investovat do modernizace zastaralého letiště v Ciudad de Mexico.

Rozhodnutí vzbudilo obavy, že nová administrativa, která do úřadu oficiálně nastoupí 1. prosince, nebude dodržovat dlouhodobé kontrakty a peso ihned spadlo, dramaticky napsal článek Financial Times, o akciových indexech nemluvě.

Obrador řekl, že občané rozhodli „moudře“, nový plán povede i k úsporám. Vítězství je to hlavně pro ekologické skupiny, které projekt nazývaly „ekocida“.

FT si pospíšily uvést katastrofické analýzy, které takovéto rozhodnutí bude mít. Například se zvýší vnímání rizika suveréna (tj. dluhopisů státu), omezí se investice, a dokonce se sníží i ekonomický potenciál.

Projekt, který se rozprostírá na 5000 hektarech, už má vybudovanou kontrolní věž a do země byly nality tuny betonu a oceli.

Neoficiální hlasování bylo proti projektu, ale prý hlasovalo méně než 1 % elektorátu. Firmy už teď hrozí právními žalobami, investoři prý budou znejistěni při rozhodování o budoucích investicích.

Profesor Iberoamerické univerzity dokonce řekl, že rozhodnutí vejde do dějin jako jedna z největších hloupostí prezidenta v novodobých dějinách. Byznysové skupiny jsou s ním zajedno, toto Obradorovo rozhodnutí prý bude definovat jeho prezidentský úřad.

Ilustrační obrázek: Autor – ProtoplasmaKid – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=28490581

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.