Demokraté by změnili zahraniční politiku

Tvrdší postoje k Rusku a k Saúdské Arábii, status quo u Číny a Íránu – tak vypadají hlavní obrysy zahraniční politiky Demokratické strany.

Demokraté v USA, pokud uspějí ve Sněmovně reprezentantů, se budou snažit o tvrdší politiku vůči Saúdské Arábii, Rusku a Severní Koreji, zatímco status quo zůstane zachován u Číny a Íránu, píše Reuters.

Pokud demokraté 6. listopadu uspějí, získají znovu kontrolu nad Sněmovnou reprezentantů, a to poprvé od roku 2011. Mohli by pak mít větší vliv na legislativu i v případě zahraniční agendy.

V Senátu budou asi i nadále dominovat republikáni, takže by museli najít společnou řeč i s nimi. Pokud ovšem republikáni přechytračí většinu průzkumů a zůstanou hlavní silou Sněmovny, posílí nejspíš konzervativnější křídlo Republikánské strany, které se postaví za politiku prezidenta – například snížení pomoci pro střední Ameriku či snížení rozpočtu zahraničních věcí o téměř třetinu.

Demokraté jsou rozčileni nejen vraždou novináře Džamála Chásakdžího, ale i tím, jak Saúdové vedou válku v Jemenu a počtem civilních obětí v této chudé zemi. Je možné, že demokraty vedená Sněmovna by se snažila zablokovat prodeje zbraní Rijádu.

Demokraté ovšem také plánují další vyšetřování ohledně Ruska, například podnikatelské vazby a konflikty zájmů mezi Trumpem  a Ruskem. Určitě by demokraté měli tendence k dalšímu „trestání“ Ruska za vměšování do amerických voleb a za aktivity na Ukrajině a v Sýrii. Bezesporu by také byli na pořadu dne další sankce, například vůči ruskému suverénnímu dluhu. Demokraté by také chtěli mít více informací ohledně schůzky Trumpa s Putinem, která se uskutečnila minulé léto.

Podobně je tomu u schůzek s Kim Jong-unem. Demokraté se prý obávají, že Trump až příliš stojí o dohodu s Kimem. Na druhou stranu ale nechtějí blokovat diplomatická jednání ani snahu zabránit jaderné válce.

Neočekává se zásadní změna u politiky vůči Číně, kritika Číny má nadstranickou podobu.

Nicméně jak republikáni, tak demokraté se liší v postoji k obchodní válce. Jedni vidí volný obchod jako zdroj bohatství, druzí chtějí chránit pracovníky například v ocelářství pomocí cel.

Demokraté byli vrcholně rozčileni, když se Trump stáhnul z Obamou dojednané jaderné dohody s Íránem. Ale těžko s tím mohou něco zásadnějšího udělat, dokud je prezidentem Trump. Ovšem i demokraté si dávají pozor, aby nebyli vnímáni jako příliš přátelští, protože vazba k Izraeli je pro obě strany klíčová priorita.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.