USA a Čína se budou „víc a víc“ setkávat na moři

Americký admirál dále sdělil, že je třeba se zájmem sledovat sbližování čínského a ruského námořnictva.

Velitel námořních operací amerického námořnictva admirál John Richardson v úterý sdělil, že se Spojené státy a Čína budou stále častěji setkávat v mezinárodních vodách. Hovořil tak v souvislosti s případem nebezpečného přiblížení čínské vojenské lodi k americké, který se na konci září odehrál v Jihočínském moři. O tuto strategickou oblast se vedou spory mezi Čínou, Taiwanem, Vietnamem a dalšími sousedícími státy, mimo jiné je přes ni dopravováno zboží v hodnotě 3 bilionů dolarů ročně.

Při zářijovém incidentu se čínská loď přiblížila asi na 45 metrů k americké lodi USS Decatur, která se v rámci poslední americké mise „na ochranu svobody plavby“ pohybovala ve strategicky významných vodách Jihočínského moře. Spojené státy i další země vidí čínské nároky v této oblasti jako zásah do svobody mořeplavby.

Podle Richarsona budou Spojené státy se zájmem sledovat také sbližování čínského a ruského námořnictva, ke kterému nyní dochází.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.