Čeká CDU po odchodu Merkelové změna kurzu?

Pravděpodobný je obrat k více konzervativní politice strany a důraz na kandidáta, který CDU bude vyhrávat volby.

Následníci kancléřky Angely Merkelové v čele německé CDU se nejspíš pokusí posunout stranu z centristické pozice Angely Merkelové více doprava, píše článek Guye Chazana pro Financial Times (vydání 31/10/2018). Merkelová ve funkci předsedkyně strany končí po 18 letech. Hned potom, co Merkelová oznámila odchod, tak se o funkci už přihlásili tři politici. Dva z nich jsou konzervativní. Třetí z nich, Annegret Kramp-Karrenbauerová, která je nyní generálním tajemníkem strany, je považována za loajální stoupenkyni kurzu Merkelové. I ona se ale od kancléřky v klíčových otázkách distancovala.

CDU očekává nyní změnu a mezi řadovými členy se mluví o novém oživení strany, řekl k tomu jeden z poslanců CDU Philipp Amthor. Pro konzervativce ve straně byla Merkelová vždy trnem v oku. V rámci své politiky kancléřka zrušila jaderné elektrárny, zrušila vojenskou službu nebo podpořila zavedení sňatků pro páry stejného pohlaví. V roce 2015 otevřela hranice Německa pro více než 1 milion uprchlíků a migrantů. To ovšem posílilo antiimigrační kritiky a stranu Alternativa pro Německo.

Jedním z hlasitých oponentů Merkelové je současný ministr zdravotnictví Jens Spahn. Ten má podporu u konzervativního křídla a oznámil hned svoji kandidaturu na předsedu strany. Jeho zvolení by znamenalo, že strana chce získat zpátky konzervativní voliče, včetně těch, kteří přešli k AfD. I další kandidát na funkci Merkelové ve straně je konzervativec Friedrich Merz, který dříve pro spory s Merkelovou z politiky odešel a působil jako úspěšný právník. Merz ale nyní ohlásil svůj comeback.

Očekává se tak boj o předsednické křeslo, který určí nové ideologické směřování nejúspěšnější politické strany v Evropě. Odborníci přitom upozorňují, že se nebude jednat o nic přímočarého, ve smyslu boje konzervativního a liberálního křídla.

Kramp-Karrenbauerová totiž není klonem Merkelové: je to katolička, má tradiční pohled na sňatky homosexuálů a zastává sociálnědemokratické politiky jako je minimální mzda a vyšší daně pro bohaté. Ministr Spahn má tvrdě protiimigrační postoje, je sám gay a minulý rok uzavřel sňatek se svým partnerem, zastává centristickou politiku. A konečně Merz je ekonomický liberál s vazbami na velký byznys, což by mohl být pro stranu problém.

Nový předseda nebo předsedkyně strany stojí nicméně před úkolem sjednotit všechny současné proudy v CDU. Ideologie přitom nebude na hamburském sjezdu strany v prosinci zcela hlavní. Pro delegáty prý bude hlavním kritériem to, aby nový předseda straně vyhrával volby. CDU není ideologická strana, je to klub na zvolení spolkového kancléře, sdělil k tomu politolog Jürgen Fälter z univerzity v Mohuči. Kandidát, který vyhraje, je ten, kterému strana věří, že bude dobře řídit stranu a vládnout Německu.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.