Teherán znovu apeluje na podporu EU

Nové americké sankce vstupují v platnost v pondělí. Írán požadoval od lídrů EU nové ujištění o podpoře proti USA.

Íránský ministr zahraničí Džavad Zaríf se telefonicky spojil s lídry EU, aby je požádal o podporu Teheránu. V pondělí vstupují v platnost další americké sankce proti Íránu po americkém odstoupení od jaderné dohody z roku 2015. V pátek Washington ještě oznámil, že znovu zavede všechny sankce, které vůči Teheránu platily před dosažením dohody, která byla považována za hlavní diplomatický úspěch tehdejšího prezidenta USA Baracka Obamy. Znovu zavedené sankce USA vůči Íránu jsou zaměřeny na energetický sektor, finance a dopravu. Vstupují v platnost v pondělí.

Zaríf telefonoval vysoké reprezentantce EU pro zahraniční politiku Federice Mogheriniové, německému ministru zahraničí Heiko Maasovi, švédské ministryni Margot Wallströmové a jejich dánskému kolegovi Andersovi Samuelsonovi. Požadoval od nich pokračující podporu.

EU, Francie, Německo a Velká Británie v pátek vydaly společné vyjádření. V něm „hluboce litují“ rozhodnutí USA a zopakovaly, že jejich cílem je ochrana evropských firem s legitimními zájmy v Íránu.

Evropští ministři měli podle informací íránské agentury IRNA Zarífovi sdělit, že i nadále stojí při dohodě JCPOA a budou s Íránem udržovat ekonomické vztahy.

Ilustrační obrázek: Autor – Tasnim News Agency, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=56192344

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.