USA: snížení daní bude mít na nová pracovní místa a investice jen malý dopad

Předpovědi, že snížení daní přinese zvýšení investic a nábor nových lidí, se nenaplňují.

Průzkum Národní asociace pro podnikovou ekonomii ukázal, že Trumpův zákon o snížení daní nebude mít velký dopad na nová pracovní místa ani na investice, napsaly noviny Financial Times (vydání 30/10/2018). Členové asociace uvádějí, že mají větší tržby a že se jim zlepšila zisková marže, ale tvrdí, že daňová reforma neovlivnila nabírání nových lidí ani investiční plány.

Je to tedy další z důkazů, že zisky z daňové reformy se utrácejí ve zpětném odkupu akcií spíš než v investicích či výdajích na výzkum a vývoj. Republikáni totiž předpovídali, že snížení daní navýší investice a nabírání nových lidí.

Prezident Trump při podpisu zákona říkal, jak bude skvělý pro americký lid, pro americkou ekonomiku, prý zabrání firmám v odchodu do zahraničí. Daně se snížily u korporací z 35 % na 21 % a zákon obsahuje pobídku pro firmy repatriovat peníze ze zahraničí do USA. Jenže peníze vrácené do USA se utrácejí ve zpětném odkupu akcií, kdežto investice nerostou.

Růst investic byl 0,8 %, růst v oblasti zařízení jen 0,4 %, naopak rostly zásoby, což naznačuje, že firmy si dělaly rezervy ještě předtím, než Trump uvalil cla.

Růst mezd je dán napětím na trhu práce, firmy proto zvažují větší automatizaci. Fastfoodové restaurace například tvrdí, že cítí mzdový tlak, dopravci zase nemohou najít dost řidičů, což se projevuje v nákladech na dopravu.

Prozatím jsou ovšem spotřebitelské výdaje silné, takže firmy nemají problém přesunout náklady z cel, mezd a vyšších cen komodit na konečného zákazníka.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.