Maassen z kola ven. Co skutečně řekl?

Jaký byl konkrétní obsah projevu, který stál bývalého šéfa německé kontrarozvědky „odchod do důchodu“?

Hans-Georg Maassen si to zavařil svými výroky k dění v Saské Kamenici. A posledním hřebíčkem do rakve jeho kariéry se stal jeho projev v tzv. Bernském klubu, kde se bývalý předseda Spolkového úřadu pro ústavní ochranu loučil. Jeho řeč vyvolala velké pobouření. V pondělí ho ministr vnitra Horst Seehofer poslal do důchodu s odůvodněním, že v něj ztratil důvěru.

Bernský klub sdružuje šéfy tajných služeb, kam patří i  Spolkový úřad pro ochranu ústavy. Německý konzervativní list Die Welt přináší to hlavní z Maassenova kritizovaného projevu.

Maassen v projevu poděkoval za to, že šest let patřil do tohoto klubu. 23. září rozhodli předsedové stran, které tvoří německou koalici, o jeho odvolání z funkce předsedy Spolkového úřadu pro ústavní ochranu. Tím byla ukončena vládní krize v Německu. SPD totiž hrozila koncem koalice, kdyby v úřadu zůstal nadále, uvedl.

Pozadím vládní krize, řekl dále Maassen, bylo to, že Maassen poskytl rozhovor novinám Bild. V tomto rozhovor zpochybnil to, co řada médií a politiků šířila, tedy, že se v Saské Kamenici konaly štvanice či pogromy. 26. srpna byl v tomto městě zabit Němec – uchazeči o azyl. A ten stejný den se v Saské Kamenici konaly demonstrace proti uprchlické politice vlády. Na nich se sešly normální občané i pravicoví extrémisté. Ojediněle došlo k trestným činům.  

V následujících dnech nebyl v centru pozornosti politické a mediální čin vraždy, ale pravicové „štvanice“ na cizince. Tyto štvanice se podle poznatkům místní policie, státního zastupitelství, místního tisku, podle předsedy zemské vlády v Sasku a podle spolupracovníků Maassenova úřadu neudály. Byly vymyšlené, uvedl v projevu. 

Maassen uvádí, že zažil z hlediska německé mediální manipulace a ruských dezinformací mnohé. Ale to, že si politici a média prostě vymyslí „štvanice“ a tuto neprověřenou informaci prostě dál šíří, to byla podle něj nová „kvalita“ falešných zpráv v Německu.

Maassen dále uvádí, že Bildu řekl ony čtyři věty, které jasně znamenaly, že podle poznatků všech příslušných bezpečnostních úřadů žádné takové štvanice nebyly. I parlamentním výborům řekl, že boj proti pravicovému extremismu nelze ospravedlnit tím, že si budeme vymýšlet pravicové extremistické trestné činy. Média a politici levice a Zelených, kteří měli pocit, že jsou výrokem o falešných zprávách odhaleni, následně požadovali odvolání Maassena.

Maassen dále říká, že z jeho pohledu to byly radikálně levicové síly v SPD, které od začátku protestovaly proti koalici s CDU/CSU, pro které to byl vítaný podnět, aby mohly vyprovokovat pád koalice. Maaseen dále přiznává, že je v Německu znám jako kritik idealistické, naivní a levicové cizinecké a bezpečnostní politiky, proto se ho také političtí protivníci a média se snažili za každou cenu dostat z úřadu.

Ministr vnitra Horst Seehofer mu poskytl podporu, za kterou sám sklidil velkou kritiku. Chtěl, abych zůstal jeho poradcem, řekl také Maassen.

A dále šokujícně Maassen uvádí: nikdy jsem si nedokázal představit, že strach z mé osoby a z pravdy politickou sféru a média dostane do takové paniky a hysterie, že mé čtyři věty budou stačit na vyvolání německé vládní krize.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor – Olaf Kosinsky, CC BY-SA 3.0 de, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=58429887

 

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.