Španělský žalobce žádá pro katalánské vůdce vysoké tresty

25 let odnětí svobody je návrh trestu pro lídry katalánského hnutí za nezávislost.

Španělský veřejný žalobce žádá pro vůdce „vzpoury“ tresty ve výši až 25 let, informuje Reuters. Tento návrh vyvolal rozčilenou reakci z Katalánska. Madrid uvalil na bohatý region přímou kontrolu v říjnu 2017 poté, co na základě výsledků referenda vyhlásil nezávislost. Španělské soudy uvedly, že referendum bylo neústavní.

Devět katalánských politiků bylo uvězněno za to, že usilovali o odtržení Katalánska od Španělska. Žalobce do případu zahrnul i zneužití veřejných prostředků a navrhnul 25 let pro Oriola Junquerase, který vedl prokatalánskou stranu za nezávislost ERC.

Státní zástupce, který je členem ministerstva spravedlnosti, navrhoval maximální trest ve výši 12 let. Šéf katalánské vlády Torra uvedl, že soudní proces ukazuje na naprosté pohrdání uvězněnými demokraty, navíc vláda promeškala skvělou příležitost zrušit všechna obvinění a znovu nastolit konflikt jako politické téma.

Socialistická vláda chce snížit napětí mezi Madridem a Barcelonou. Proto také ten nižší návrh ze strany státního zastupitelstva. Socialisté jsou výraznou menšinou v parlamentu, takže budou muset spoléhat na katalánské zákonodárce, aby jim pomohli s rozpočtem pro rok 2019.

Očekává se, že soud začne v lednu. Státní žalobce obvykle za vzpouru navrhoval tresty kolem 17 let. Navrhuje i trest pro šéfa katalánské policie, až ve výši 11 let.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.