Trump ustoupil ohledně Íránu

USA musely opustit představu, že se jim povede Írán zcela vyšachovat z prodeje ropy.

Nick Cunningham píše pro Oilprice.com, že Donald Trump musel ustoupit, protože stlačit íránské exporty na nulu prostě nešlo.

USA poskytnou výjimky osmi zemím, což znamená, že tyto země budou moci z Íránu dovézt určité množství ropy za předpokladu, že budou své importy snižovat až k nule, seznam zahrnuje Čínu, Indii, Japonsko a Jižní Koreu.

Trumpova administrativa se v krátkém časovém horizontu musela vzdát představy, že zastaví íránský export ropy.

Přesvědčit země, aby přestaly dovážet ropu z Íránu, bylo vždy obtížné. Írán totiž může prodávat svou ropu levněji, nabízet barterové dodávky, používat jiné měny než dolar nebo dopravovat ropu tajně. Vždy byl schopen udržet si určitou úroveň exportu.

Jenže, píše Cunningham, důležitější je, že i přes snížení cen je trh příliš napjatý, než aby snesl snížení íránských dodávek. USA a OPEC se snaží navyšovat dodávky, ale není jasné, jak dlouho to mohou vydržet. USA může zaznamenat pokles produkce už v roce 2019 a v případě kartelu OPEC navýšení produkce znamená, že klesne volná kapacita.

USA nemají moc velký manévrovací prostor. Je jasné, že největší obavy se týkají toho, že úplné vyřazení Íránu by vedlo k velkému nárůstu cen a země nyní závislé na íránské ropě by horko těžko hledaly dodavatele jinde.

Saúdové budou schopni nahradit íránskou ropu je částečně, takže by trh byl velmi zranitelný vůči narušení z jakéhokoliv dalšího zdroje. Trumpova administrativa musela tudíž ukázat určitou míru flexibility u velkých odběratelů jako je Indie a Čína, které nechtěly nákup ropy z Íránu omezit.

Očekává se, že Írán po sankcích nevyveze asi 800 000 barelů, celkově se export sníží o jeden milion barelů za den. Vzhledem ke zvýšené zimní poptávce pokryjí v následujících měsících nabídky z jiných zdrojů jen tak tak snížení íránského exportu.

Brent by se podle předpovědí měl držet kolem 78 dolarů za barel, ale je to skutečně napjaté. OPEC měl před dvěma lety volnou kapacitu 4-5 milionů barelů za den, aktuálně je to s výhledem na třicet dnů jen 0,7 milionu barelů. Takže trh bude velmi zranitelný vůči silné poptávce během chladné zimy nebo kvůli jakémukoliv výpadku nabídky.

Kdyby byl Trump zcela vynuloval íránské exporty, ceny by šly nahoru mnohem víc, což by se nehodilo před volbami v USA a Trump takovou cenu zaplatit nechtěl. Když bylo jasné, že Írán o všechny své exporty nepřijde, ceny o něco poklesly.

Navzdory ústupkům se Trumpova administrativa vyjadřuje odhodlání pokračovat v narušování íránského exportu ropy a „vyvíjet maximální tlak na íránský režim“.

Bude tak činit ale jen tak dlouho, dokud budou ceny na tolerovatelné úrovni. Pokud se příliš zvýší, je možné, že budou následovat další výjimky na delší časové období.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.