Za Donbas a Krym může prý Merkelová, zní z Ukrajiny

Tečkou za páteční návštěvou německé kancléřky byla kritika jejího dřívějšího postoje vůči členství Ukrajiny v NATO.

Ukrajinský politik a poslanec za Radikální stranu Jurij Čižmar obvinil v televizním diskuzním pořadu německou kancléřku Angelu Merkelovou ze ztráty východní Ukrajiny a Krymu. Obvinění padla po páteční kyjevské návštěvě německé kancléřky. „Merkelová musí Ukrajině garantovat bezpečnost a zrovna ona v roce 2008 v Bukurešti zpochybnila ve prospěch Ruska otázku plánu kroků pro ukrajinské členství v NATO. Kdybychom ho měli, tak je možné, že by dnes nebylo Donbasu a Krymu, proto máme vůči ní výhrady,“ řekl podle agentury FAN poslanec. (Pozn.red. Summit v Bukurešti v roce 2008 Ukrajinu a Gruzií „pozval“ ke členství NATO. Ovšem kroky pro konkrétní vstup byly odmítnuty díky odporu Německa a Francie. Důvodem byly obavy z reakce Ruska.)

Kancléřka Merkelová letos v červenci ve svém rozhlasovém projevu sdělila, že členské země NATO musí zvýšit svoje obranné výdaje kvůli konfliktu na východě Ukrajiny. Dále viděla zvyšování obranného rozpočtu jako reakci na kroky Ruska, které nese zodpovědnost za válku na jihovýchodě Ukrajiny a za anexi Krymu. Podle kancléřky se situace za poslední roky změnila a nyní je nutné se soustředit na obranu vojenského spojenectví. Tato obrana proti „ruské agresi“ má být podle Merkelové postavena na vojenské přítomnosti vojsk NATO v zemích východní Evropy.

Otázka Donbasu byla součástí pátečního jednání mezi Angelou Merkelovou a Petrem Porošenkem v Kyjevu. Prezident Porošenko pak na briefingu zopakoval, že Kyjev je připraven plnit minské dohody a obvinil zdejší neuznané republiky ze zostření situace na východě Ukrajiny. Merkelová pak označila nadcházející volby v obou „lidových republikách“ za porušení minských dohod. Podpořila také pokračování protiruských sankcí EU.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.