Bolsanoro „elektrošokuje“ Čínu

Právě zvolený populistický prezident varuje Čínu před investicemi do brazilského energetického sektoru.

Nově zvolený brazilský prezident Jair Messias Bolsonaro varoval čínské společnosti před snahou investovat v Brazílii do energetické oblasti, napsal Christopher Beddor pro Reuters Breakingviews. Číňané slibovali přinést zemi finance a expertní vědomosti, nyní ale hrozí, že populistická podezřívavost vyhraje nad komerčními zájmy.

Čína je největším odběratelem brazilských komodit a také aktivním investorem, od roku 2003 sem investovala 124 biliony dolarů, velká část z nich se týkala energetiky. V oblasti technologie vysokého napětí má Čína značné zkušenosti z posledních let, které by se mohly, vzhledem k podobným geografickým podmínkám, hodit také Brazílii. Státní společnost State Grid plánovala proinvestovat v Brazílii 38 miliard dolarů během pěti let. Nyní však čelí Čína a její investiční strategie problémům.

Nově zvolený brazilský prezident Bolsonaro se vůči Číně vyjadřoval v negativních tónech už během kampaně. Říkal například, že „Číňané v Brazílii nenakupují, oni si Brazílii kupují.“ Již minulý měsíc se vyjádřil, že se postaví proti prodeji státní společnosti Electrobras, aby během plánované privatizace nepadla do rukou Číně.

Nasnadě je otázka, jak se sladí politická praxe s politickou rétorikou, vzhledem k hospodářské situaci může být administrativa nakloněna nejvyšší nabídce nehledě na zemi původu. Ať tak či onak, Bolsonarovo zvolení je zdrojem nestability pro budoucí roky. Čína a Brazílie mají mnoho společného, ale politika to není.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.