Putin a Trump se nesetkají. Kvůli „Králi Slunce“ Macronovi

Summit by zastínil Francií pořádané oslavy stého výročí konce první světové války.

Chystané jednání mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem plánované na 11. listopad ve Francii bylo na žádost francouzského prezidenta Emmanuela Macrona zrušeno.

Jak sdělil ruskému deníku Kommersant zdroj z evropské diplomacie, důvodem bylo, že si Macron nepřál, aby jednání zastínilo výroční oslavy ukončení první světové války, v jejichž rámci se mělo setkání USA-Rusko uskutečnit.

Schůzka byla dohodnuta během návštěvy poradce pro národní bezpečnost Johna Boltona v Moskvě a nyní Elysejský palác požádal Moskvu i Washington o její zrušení. Zdůvodnění „zastíněním“ oslav, které pořádá Francie, diplomat komentoval slovy: „Zdálo by se jako těžko představitelné, že ještě v roce 2018 přežívá styl Krále Slunce. Ale jak se říká, c’est la vie.“

V pondělí už zrušení pařížské schůzky potvrdil prezident Donald Trump s tím, že se uskuteční na konci listopadu v rámci summitu skupiny G20 pořádaného v argentinském Buenos Aires. Mluvčí prezidenta Putina Dmitrij Peskov potvrdil, že setkání se nebude konat kvůli náročnému časovému harmonogramu oslav.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.