Volby v USA: obě dvě politické strany mají důvod ke spokojenosti i zklamání

Trumpovi republikáni utrpěli ztráty, ale demokraté nezískali Senát a ztrácí ve volbách guvernérů.

Demokraté uzmuli Sněmovnu reprezentantů, což je úder Donaldu Trumpovi, píše k volbám v USA politický web POLITICO. Jenže republikáni zase zabodovali v Senátu a na Jihu celkově, čímž zvýraznili slabost demokratů pro volby v roce 2020.  Nancy Pelosiová, zástupkyně demokratů, sice vítala „nový den“, ale ve skutečnosti se na rozdělení amerického elektorátu moc nezměnilo.

Ve volbách byla vysoká účast a dlouhé fronty u volebních místností. Demokraté  uspěli v Kansasu, Illinois, Michiganu i v Novém Mexiku. Ale nedařilo se jim v Ohiu a na Floridě. Progresivní aktivisté doufali ve větší zisky.

Někteří republikáni zdůvodňují svou porážku tím, že volby byly referendem o prezidentovi, a to nešlo vyhrát,  jak řekl republikán z Denveru. Trump ovšem na twitteru psal o „obrovském úspěchu.“

Demokraté budou nyní ovládat Sněmovnu, což znamená, že už Trump nebude mít onu většinu, kterou měl dva roky svého prezidentování. Dá se očekávat, že výsledkem bude víc patových situací a stranické nevraživosti. Demokraté určitě budou chtít prezidenta vyšetřovat dál za jeho údajné vazby s Ruskem za situace, kdy liberální aktivisté vyzývají k jeho impeachmentu. Demokraté se ale stále obávají, že ztratí umírněné voliče a mohou se s Trumpem dohodnout na řadě témat, třeba na reformě trestního řádu.

Demokraté už si dělají zálusk na volby v roce 2020, objevuje se řada možných uchazečů – Joe Biden, Bernie Sanders, či Elizabeth Warrenová. Republikány mohla poškodit prezidentová anti-imigrační rétorika či snahy zničit Obamovu reformu zdravotnictví. Někteří zákonodárci republikánů raději odešli, než by znovu podstoupili volební klání.

Volby zřejmě nerozhodly o tom, jakou cestou se vydají deokraté, zda progresivně doleva, nebo zda zůstanou na pozicích umírněných ve středu.

Trump si už v pondělí přivlastňoval velký zájem o volby s tím, že „bývávaly nudné“, ale teď je to atraktivní věc. Trump se snažil maximálně do posledního dne podporovat republikány v Senátu a ignoroval výzvy z Republikánské strany, aby nepoužíval rozdělující témata jako je imigrace a spíše se věnoval dobrému vývoji ekonomiky. Jenže místo toho Trump svou rétoriku vystupňoval v domnění, že to povzbudí jeho pevné voliče.

POLITICO také uvádí, že voliči hovořili o pozitivní ekonomice, ale nebylo to pro ně to hlavní téma. Země prý jde špatným směrem.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.