Americké sankce budou Írán bolet. Ale změnu v Íránu nepřivodí

Americký přístup jen vykopal příkop mezi spojenci, ke změně povede jenom těžko.

Financial Times píší, že evropský postoj – dodržovat íránskou jadernou dohodu – je správný.

Článek si všímá bombastických vyjádření Donalda Trumpa, když vyhlašoval íránské sankce jako „nejsilnější, které kdy USA vydaly“. Írán je oslabený a nikdo už nemluví o tom, že bude ovládat Blízký východ, řekl Trump.

Má částečně pravdu, píší FT. Sankce míří na 700 cílů, a především na to hlavní – na ropu. Když se Trump stáhnul z íránské dohody, íránská měna zkolabovala, ceny šly nahoru a západní firmy začaly z Íránu utíkat.

Jenže Trump zároveň vydal krátkodobé šestiměsíční výjimky na dovoz íránské ropy například pro Indii, Čínu či Jižní Koreu. Očividně se obává, co by se stalo s cenami ropy. Írán si tak může maličko krátkodobě vydechnout.

Prezident Hasan Rúhání vypadá sebevědomě, píší FT, přestože před pár měsíci byl zranitelnou postavou, čekalo se, kdy ho odstraní zastánci „tvrdé linie“, kteří využijí špatného ekonomického stavu země – jenže ajatolláh Chameneí nařídil jednotlivým frakcím Rúháního podpořit.

Klíčovou podporu dodává Rúhánímu Evropa. Signatáři dohody, tedy Německo, Francie a Velká Británie za dohodou pevně stojí, a dokonce chtějí vytvořit „finanční nástroj“, který by usnadnil obchod s Íránem.

Írán si počíná chytře, jednak se na oplátku drží evropského závazku, jednak na Trumpovy výkřiky reaguje velice střízlivě. Bylo by dobré tuto pozici zachovat, nabádají FT, i když podpora EU nakonec bude nejspíš jen symbolická, protože žádná nadnárodní firma si nedovolí s Íránem obchodovat, pokud by jí hrozily americké sankce.

Evropská podpora smlouvy by ale neměla být slepá vůči jednání Íránu a nutnosti, aby změnil svou politiku například v Sýrii a Iráku. Navzdory Trumpovým výrokům se nezdá, že by Írán jakkoliv své chování měnil. V době, kdy Západ konečně tlačí na Saúdy kvůli válce v Jemenu, by Írán měl využít svého vlivu na Húty v Jemenu a také je směrovat k ukončení války.

Trump není jediný, kdo si přeje změnu íránského chování. Ale zničit kvůli tomu dohodu, která úspěšně zamezila rozvoji íránských jaderných zbraní, není řešení. Sankce způsobí zemi velkou ekonomickou bolest. Obyčejní Íránci budou trpět, i ti, kteří lídry své země zrovna nemilují. Americký přístup jen vykopal příkop mezi spojenci, v době, kdy by bylo vhodnější postupovat vůči Teheránu společně, protože právě společný postup byl tím, co íránský jaderný program zastavilo.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.