EU testuje detektory lži pro hraniční kontroly

Systém iBorderCtrl má fungovat na bázi umělé inteligence. Prozatím je v laboratorním testování.

Evropská unie testuje nový experimentální detektor lži na bázi umělé inteligence, informoval server Engadgetodvoláním na Evropskou komisi.

Evropská unie a policie Maďarské republiky začaly tento systém s názvem iBorderCtrl testovat po dobu šesti měsíců. Měl by pomoci otestovat cestující na hranicích s Maďarskem, Řeckem a Lotyšskem. Systém bude mít k dispozici scany cestovního pasu, víza a také podkladů o dostatku financí, které se v případě víz vyžadují. Následně zadá cestujícímu automatizovaně otázky. Pomocí tzv. mikro-výrazů ve tváři potom vyhodnotí, zda turista lže, nebo mluví pravdu. Vznikne-li podezření o lži, bude potom situaci ověřovat zaměstnanec pohraniční stráže. Pohraničníci budou moci automaticky ověřit dokumenty a fotografie rizikových návštěvníků, popřípadě je pozvat k pohovoru, nové biometrické kontrole a zhodnocení rizik. Každý, kdo projede automatizovaným testem, vynechá všechny tyto úkony, kromě základní kontroly a doložení QR kódu.

Pilot projektu se nebude konat v reálném prostředí, ale v laboratoři, kde se vytvoří prostředí hraniční kontroly. Důvodem proto je fakt, že celá technologie je zatím ve vývoji. iBorderCtrl měl jen 76 % úspěšnost při prvních testech. Tým očekává, že by se číslo mohlo zlepšit na 85 %.

Systém by měl zrychlit překračování hranic, protože by omezil složité kontroly lidí, kteří budí nějaké počáteční podezření. Nicméně jsou zde i obavy. Systémy rozpoznávání obličeje umělou inteligencí nejsou stále dostatečně spolehlivé a dokonce jsou zaujaté proti menšinám.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.