Macron: EU potřebuje společnou obranu proti Trumpovi a Putinovi

Francouzský prezident míní, že fenomén „Trump, Putin, Čína“ vyžaduje vznik „opravdové evropské armády“.

Francouzský prezident Emmanuel Macron znovu apeloval na vznik „opravdu“ evropské armády, která by vedle Číny čelila hned dvěma dalším hrozbám – Spojeným státům Donalda Trumpa a Putinovu Rusku. Od nástupu do úřadu se Macron snaží prosazovat myšlenku obranné unie v rámci EU. V rozhovoru pro rádio Europe 1 Macron řekl, že se „musíme chránit před Čínou, Ruskem a dokonce před USA“. Macron uvedl, že odstoupení USA od dohody o likvidaci raket krátkého a středního doletu (INF) dělá hlavní obětí takové politiky „Evropu a její bezpečnost“.

V rozhovoru také zaznělo, že EU potřebuje, aby se „ubránila sama, suverénně, aniž by závisela na USA“. Slova padla při prezidentově návštěvě Verdunu na severovýchodě Francie, kde se odehrály nejtěžší boje první světové války.

V neděli, u příležitosti oslav 100 let od konce první světové války, Macron ve Francii přivítá také Donalda Trumpa a Vladimira Putina.

Zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem, píše The Independent, přivedlo Evropskou unii a její členské země k novým úvahám ohledně samostatné evropské bezpečnosti. Zatím je hlavním výsledkem tzv. PESCO, formální rámec pro spolupráci ozbrojených sil 25 členů EU, Dánsko, Malta a Velká Británie v tomto dobrovolném systému neparticipují.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.