Na ropném trhu vládne nervozita

Americké sankce na Írán a omezená volná kapacita OPEC zamíchá kartami a zřejmě i cenou ropy a benzínu.

Jedním z hlavních rysů ropného trhu je silná volatilita, konstatují Financial Times. V obavách z amerických sankcí šly ceny ropy typu Brent na 86 dolarů za barel, pak zase o 15 % klesly. Silně v těžbě „zabrala“ Saúdská Arábie i Rusko, také Spojené státy zvýšily těžbu na maximum. Navíc USA udělily výjimky ze svých posledních sankcí. Trh se sice momentálně uvolnil, ale to může být jen chvilková záležitost.

Zatím osm zemí dostalo od USA výjimku a mohou dovážet íránskou ropu. Patří mezi ně Indie, Čína a také Turecko. Ještě v dubnu těžil Írán asi 2,8 milionů barelů za den (mb/d), v září už to bylo jen 1,8 mb/d, očekává se pokles až na 1,3 mb/d. I když nebude dosaženo amerického cíle úplně zastavit íránský export, bude to pořád pokles ovlivňující ceny. Američané potvrdili, že trvají na tom, že „v čase“ se musí dostat íránský export na nulu, což by ale znamenalo významný nárůst cen.

Rusko a Saúdská Arábie zatím reagovaly na americké požadavky a navýšily produkci. Saúdové dokonce slíbili, že produkci navýší na rekordních 11 mb/d. Je to ovšem balancování na hraně, příliš vysoká nabídka může ceny srazit, což si Saúdové nepřejí. OPEC například na příští rok počítá s nižší poptávkou, než původně odhadoval. A Saúdové potřebují pro své „reformy“ vyšší ceny, takže by mohli pod tlakem svou politiku revidovat.

Analytiky tradičně zajímá nejen jaká je nabídka, ale také kolik činí tzv. volná kapacita. Část navýšení jde z břidlic v USA, na zajištění další části ale budou muset Saúdové využít svůj „nárazník“, tedy omezit volnou kapacitu. Pokud začnou těžit tak, aby vykompenzovali íránský výpadek, nezbude už dost zásob, pokud by nastal jakýkoliv další výpadek. Odhady již dnes říkají, že volná kapacita OPEC, což je ostře sledovaný ukazatel, klesla na asi 1,3 mb/d, což je jen asi 1 % globální poptávky. Pokud by USA srazily íránský vývoz na nulu, bude ropy prostě fyzický nedostatek, a to odhady neberou v potaz situaci ve Venezuele, Nigérii a Libyi. Není těžké si představit katastrofickou událost, která by vymazala veškerou volnou kapacitu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.