Německá vláda pomáhá rebelům z Idlíbu

Německá vláda pomáhá miliony eur syrské opozici. Co na to Rusko a Turecko?

Hannes Heine píše pro Tagesspiegel, že Německo podporuje opoziční síly v syrském Idlíbu. To může Rusko i Turecko považovat za provokaci.

Sice se ve formátu Rusko, Francie, Turecko a Německo jedná o budoucnosti Sýrie, zároveň však německá vláda podporuje opoziční síly miliony eur. Článek uvádí, že rebelové dostali 37,5 milionů euro například také přes  Společnost pro mezinárodní spolupráci od ministerstva pro hospodářskou spolupráci a rozvoj. Pak jsou tu další dárci a další úřady a dohromady půjde o 49 milionů euro.

Poslanec za Die Linke interpeloval v této věci zástupce ministerstva zahraničí a dostalo se mu odpovědi, že „podpora směřuje k civilním aktérům, kteří se staví proti extremistickým vlivům v regionu Idlíb“.

Asadova vláda vyčetla Turecku, že neprovádí odzbrojování islamistů a nedodržuje dané sliby. Turecko naopak tvrdí, že dohoda uzavřená s Ruskem platí a je realizována.

Prezident Turecka Recep Tayyip Erdogan chce situaci využít pro své expanzivní nároky. Turecká armáda totiž obsadila severosyrské a kurdské oblasti a obnovuje tam infrastrukturu. Erdogan nechce připustit vznik autonomní kurdské zóny jako v severním Iráku. Turecká agentura uvedla, že armáda bombardovala východní břeh Eufratu, kde se údajně nacházejí pozice Kurdů.

Poslanec Die Linke vítá, že německá vláda poskytuje v regionu humanitární podporu. Jen je prý třeba dávat pozor, aby peníze neskončily u Erdogana a jím financovaných islamistických teroristů. Pokud by se Německo chovalo skutečně principiálně, podpořilo by přímo Kurdy.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.