Francie chce vést Evropu v odporu proti americkým sankcím na Írán

K tomu bude potřeba, aby vznikl zvláštní finanční kanál pro operace v Íránu, který by také posílil význam eura.

Francouzský ministr pro ekonomiku Bruno Le Maire se má stát vůdčí postavou evropského „odboje“, napsaly Financial Times.

Francie chce být tou zemí, která se postaví Spojeným státům v otázce sankcí proti Íránu. Chce také posílit roli eura, aby si USA nemohly hrát na „obchodního policajta“.

Le Maire pro Financial Times řekl, že euro musí být rivalem dolaru a že je potřeba mít zvláštní finanční kanál pro operace v Íránu. EU prý musí usilovat o svou nezávislost a ekonomickou suverenitu. Postoj Francie, píší FT, ukazuje hlubokou frustraci z Trumpova stažení se z íránské jaderné dohody. Země, které na dohodě nadále trvají, což jsou Rusko a Čína a za EU Francie, Německo a Velká Británie, se snaží najít cesty, jak obchodní vztahy s Íránem udržet. Francie samozřejmě žádné výjimky od USA nedostala, takže dceřiná firma Peugeotu a Total už oznámily, že se z Íránu stáhnou.

Belgická firma SWIFT navíc v pondělí oznámila, že uposlechne USA a od systému odpojí sankcemi určené íránské banky. Zvláštní „finanční nástroj“ byl sice diskutován, ale nijak dál zatím nepostoupil, protože není jasné, kde by „instituce“ sídlila – všechny země se obávají, že pokud by ji na svém území umístily, čelily by odvetě USA.

To, jak se zachoval SWIFT podle Le Mairea znamená, že Evropa musí mít své vlastní nástroje k zachování obchodu s Íránem. Francie navíc chce, aby se „finanční nástroj“ přeměnil na skutečnou mezivládní instituci, která podpoří evropskou nezávislost. EU by tak mohla obchodovat s kýmkoliv a čímkoliv, pokud by to bylo v souladu s mezinárodním právem a závazky EU.

Některé anonymní diplomatické zdroje FT ale tvrdí, že se jedná jen o politické gesto, protože kdyby to politici mysleli vážně, už by „finanční nástroj“ fungoval. Le Maire naopak říká, že se pracuje na institucionálním ukotvení, v dalším stádiu bude udělena bankovní licence. Co se sídla týká, je jasné, že je potřeba najít zemi, která má zkušenosti s mezinárodními institucemi plus stabilní právní prostředí.

Kritici ale stále tvrdí, že nikdo nebude kvůli obchodu s Íránem riskovat hněv Washingtonu. Americký velvyslanec pro EU se o celém plánu vyjádřil velice pohrdlivě s tím, že se jedná jen o „papírového tygra“.

Francie vidí tento postup jako jednu z cest, jak posílit mezinárodní sílu eura. Evropská komise oznámila, že navrhne opatření, jak učinit euro mezinárodně silnějším. Jedním z nich bude transformace energetických smluv právě na eura.

Le Maire nicméně tvrdí, že je potřeba také posílit eurozónu samotnou, prohloubit kapitálové trhy a mít společný rozpočet. Jen tak se může stát euro skutečně silnou mezinárodní měnou.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.