Porošenko: ruské pravoslaví nemá na Ukrajině co dělat

Ukrajinský lídr přitvrdil výroky o ruském pravoslaví a obvinil církev i Rusko se snah zničit demokratický svět.

Prezident Ukrajiny Petro Porošenko sdělil, že Ruská pravoslavná církev je prvkem ruského politického systému a není pro ni místo na Ukrajině. Na mysli měl také nejpočetnější kanonickou církev na Ukrajině Ukrajinskou pravoslavnou církev (Moskevského patriarchátu).

Ukrajinský lídr řekl, že: „Je snad normální, když se v Kremlu expresně sejde Rada bezpečnosti Ruska, aby jednalo o jednom bodu – jak ubránit Ruskou pravoslavnou církev na Ukrajině? Moji drazí, nemáte tu co dělat. Vaše církev tu nemá co dělat. Nemají tu co dělat vaše ozbrojené jednotky. Nemají tu co dělat vaše zbraně. Jděte domů do Ruska.“ Jak dodal, stát se na Ukrajině nevměšuje do záležitostí církve, ale nedovolí to dělat jiným státům.

Porošenko dal tyto otázky do souvislosti s tím, že se „Rusko bude snažit narušit jednotu Evropské unie a bude se vměšovat do voleb na Ukrajině a také v zemích Evropské unie“. Cílem ruské hybridní války, jak to nazval, je podkopat soustavu nejen Ukrajiny ale všeho demokratického světa. Nejen přímými údery, ale zevnitř.  Rusko podle Porošenka nemusí bojovat fyzicky, když to lze dělat „duchovně a mentálně“.

Ukrajinská pravoslavná církve Moskevského patriarchátu tato slova prezidenta kritizovala jako nedůstojná prezidenta země. Porošenkova slova vidí jako součást předvolební kampaně na Ukrajině, i když něco takového v administrativě prezidenta Porošenka odmítají. Podle slov úřadu ukrajinského prezidenta se žádnému ukrajinskému prezidentovi nepodařilo dojít tak daleko na cestě k přiznání autokefalie (nezávislosti) ukrajinské pravoslavné církve. „Jestli je to píár, tak ať je takového píáru víc, zapíše Petra Porošenka do ukrajinských dějin nezávisle na výsledcích prezidentských voleb.

Očekává se, že se 21. listopadu sejde sbor (sobor) nově vzniklé Ukrajinské pravoslavné církve. Poté by měla dostat také dekret-tomos o nezávislosti od patriarchy z Konstantinopole.

O tomto tématu se dozvíte více hned ve dvou autorských článcích zdezde.

Ilustrační obrázek: Autor – U.S. Department of State from United States – Ukrainian President Poroshenko Addresses Reporters at a News Conference with Secretary Kerry at the Bankova in Kyiv, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=49981901

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.