Donald Trump se zase urazil. Tentokrát na Macrona

Důvodem má být Macronova nejnovější výzva ke vzniku evropských vojenských sil proti Rusku, Číně a USA.

Prezidnet Donald Trump dorazil do Paříže a hned začal kritizovat Emmanuela Macrona, sdělil to britský list Financial Times. Jeho slova o tom, že Evropa potřebuje armádu, která by ji chránila před USA, jsou podle Trumpa velmi urážlivá. Trump se podobně jako další státnici zúčastní nedělních oslav konce první světové války.

Macron přímo řekl, že EU se musí chránit před Čínou, Ruskem a také USA. Informovali jsme o tom zde.  Trump si následně neodpustil tweet, v němž opět připomíná, že by Evropa „měla platit svůj řádný podíl na výdajích NATO, které USA tak dotují.“

Macron svůj výrok zdůvodnil tím, že USA se chtějí stáhnout z dohody o jaderných zbraních středního dosahu (INF), což podle něj ohrožuje bezpečnost Evropy. USA se z dohody INF chtějí stáhnout, protože tvrdí, že Rusko, kterého se dohoda týká, dohodu porušuje. USA proto tvrdí, že nemá smysl nechat se omezovat dohodou, kterou Rusko nedodržuje a která se netýká dalších zemí, například Číny.

Mezi Trumpem a EU nastalo klidnější období po jednání s předsedou Evropské komise Jean-Claudem Junckerem, nicméně řada evropských zemí se obává, že klid nebude trvat dlouho a že se Trump znovu vrátí ke své ideji zavést cla na zahraniční auta, píší FT.

V této souvislosti FT připomínají tiskovou konferenci, na které Trump na dotaz japonského novináře (poté, co mu řekl, „ať pozdravuje Šinza“ (tj. japonského premiéra) uvedl, že „je určitě spokojený se cly na auta.“ Japonska v září tohoto roku souhlasilo se zahájením jednání o obchodní dohodě.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.