V roce 2015 mohla být hranice uzavřena, řeší znovu v Německu

Podle dokumentu německého ministerstva vnitra neexistovaly v roce 2015 žádné právní námitky vůči uzavření hranic.

Německý list Die Welt píše o tom, že dokumenty německého ministerstva vnitra dokládají, že neexistovaly žádné právní námitky proti vykázání uprchlíků. Nyní chce předseda německé FDP k celé věci vyšetřovací výbor.

Na podzim roku 2015 byl v Německu vytvořen plán, jak chránit německou hranici proti přílivu uprchlíků. K tomu byla vytvořena řada dokumentů, které ale neměly být nikdy zveřejněny. Ale jeden z těchto tajných dokumentů se podařilo získat německým novinám Welt am Sonntag.

Neoficiální dokument ministerstva vnitra se jmenuje „Možnost vykázání osob hledajících ochranu na německých hranicích“. Autoři tam vysvětlují právní důvod k zavření hranic a vykázání lidí, kteří proudili přes Rakousko do Německa. Byly vytvořeny i scénáře pro uzavření hranice podél tzv. balkánské cesty.

Veřejnost o tom ale neměla nic vědět. A jak se dnes už ví, tak hranice byla navzdory všem snahám otevřená, i když podle expertů nebyly žádné právní námitky proti uzavření. Utajené dokumenty to jasně ukazují. A pak už se začaly projevovat dopady uprchlické krize.

Především opozice využívá zveřejnění dokumentů k tomu, aby politiku přehodnotila. Předseda německé FDP Christian Lindner nyní požaduje vysvětlení událostí roku 2015. Lindner teď říká, že „odhalení vrhají nedobré světlo na vládní praxi paní Merkelové. Centrální otázky země se debatují v utajení. Rozhodnutí, zda naše země nad rámec právního a hraničního režimu přijme uprchlíky, mělo být veřejně debatováno a probráno v parlamentu.“

Nová zjištění ukazují na nutnost parlamentního vyšetřovacího výboru.

Podobně situaci hodnotí i Oskar Lafontaine. Říká, že je potřeba o roku 2015 mluvit, aby se zabránilo budoucím chybám. Tvrdí, že do rozhodnutí nemohl mluvit ani Bundestag, ani spolkové země ani evropští sousedi. Dodneška chybí transparentnost, která je nutnou podmínkou k demokratickému rozhodnutí.

Ministra vnitra za Dolní Sasko vyšetřovací výbor odmítá. Prý chyby, které se udělaly, jsou nyní zpracovávány. Je prý ale jasné, že Německo nebylo dostatečně připraveno, ani administrativně, ani logisticky.

Politik za CDU zase říká, že rozhodnutí rezignovat na zákonné požadavky a umožnit vstup na německé území bylo politickou vůlí. Je prý normální, že se právní a politické hodnocení rozchází. Ale důležitější otázka nyní je, zda to má být dlouhodobá praxe? Místo toho by se Německo mělo rychle vrátit k právnímu ukotvení před otevřením hranice v roce 2015.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.