Německá sociální demokracie přeci jen změní kurz

Předsedkyně strany Nahlesová chce opustit sporné sociální zákonodárství Hartz IV.

Andrea Nahlesová, předsedkyně německé sociální demokracie, požaduje nový systém sociálního zajištění. Ukončit Hartz IV je podle ní nutnost. Novým tématem se musí stát chudoba dětí.

Sociální demokracie se musí vydat novou cestou sociálního zajištění, CDU ale nové návrhy odmítá.

Téma dětské chudoby je o to akutnější, že se na ni vydává 200 mld. euro, a přesto dva miliony dětí žijí v chudobě. V současném systému není možné, aby se děti z chudoby dostaly.

SPD se musí oživit vnitřně i ve vládě, ukázalo to víkendové debatní shromáždění. Nemůžeme pořád narážet sami na sebe, říká Nahlesová. Prozatím není možné zaznamenat žádný velký úspěch, jen malé krůčky, jenže právě proto občané ztrácejí pocit, že jsme schopni jejich problémy identifikovat. Koalice se musí pustit do velkých témat.

Nahlesová předpokládá, že Merkelová bude jako kancléřka pokračovat až do konce období. Kdo povede CDU je stále otevřené, je ale potřeba intenzivněji jednat a rozpracované věci důsledně realizovat.

Ilustrační obrázek: Autor –  Olaf Kosinsky – Own work, CC BY-SA 3.0 de, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=45707299

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.