Při oslavách konce první světové války Macron varoval před nacionalismem

Francouzský lídr mluvil o hrozbě nacionalismu v přítomnosti prezidenta Trumpa, který se za nacionalistu považuje.

Sto let po konci první světové války se sešli světoví státnici v Paříži. Vedle francouzského prezidenta nechyběla německá kancléřka, prezident USA Donald Trump, ruský prezident Vladimir Putin a další.

Emmanuel Macron hovořil o hrozbě nacionalismu, je to prý zrada morálních hodnot. Trump, který sám sebe považuje za nacionalistu, naslouchal projevu s kamenným výrazem. Patriotismus, řekl Macron, je pravým opakem nacionalismu. Macron přímo uvedl, že „když říkáme, že naše zájmy jsou na prvním místě, říkáme zároveň, že ty ostatní nejsou důležité a smazáváme vše, co je na národu tak vzácné, co mu dává život a činí ho velkým: morální hodnoty“.

Během následujícího dvouhodinového oběda seděli Trump, Vladimir Putin, Macron a generální tajemník OSN Antonio Gutteres vedle sebe, takže mohli nad humrem a kuřetem probrat otázky Íránu, Sýrie, Saúdské Arábie a Severní Koreje, píše dále Reuters.

Při odpolední návštěvě amerického hřbitova v Suresnes Trump mimo jiné řekl, že „je naší povinností ochránit civilizaci, kterou bránili“.

Týden před završením oslav Macron objížděl bývalá bojiště na západní frontě a varoval, že nacionalismus může zničit evropskou jednotu. Staří démoni se prý probouzejí a jsou připraveni zasévat chaos a smrt.

V neděli odpoledne Macron slavnostně zahájil Pařížské mírové fórum, které se snaží zachovat multilaterální přístup k bezpečnosti a vládě a vyvarovat se těch chyb, které vedly k první světové válce.

Kancléřka Angela Merkelová uvedla, že za Německo může prohlásit, že existuje vůle udělat vše pro mírovější světový pořádek.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.