Rusko a východní Asie: jaké úkoly stojí před Putinem na summitu v Asii

Spojenectví Ruska a Číny nese riziko ztráty samostatného prostoru pro ruskou politiku v tomto klíčovém regionu.

Rusko a Čína se významně sbližují v kontextu stále rostoucího západního tlaku a sankcí vůči Rusku. Znamená to sice silnější páku vůči Západu, ale také nebezpečí, že se Rusko stane jenom mladším partnerem Pekingu v regionu východní Asie, píše pro Valdajský klub singapurský odborník na mezinárodní vztahy C. Raja Mohan.

Vladimir Putin se chystá do Singapuru (přiletěl dnes 13. listopadu v 10 hodin SEČ – pozn.red.), kde se zúčastní jednak dvojstranných jednání, jednak Východoasijského summitu. Rusko i region východní Asie mají nyní stále více důvodů k bližší spolupráci.

Vzhledem k tomu, že ruské problémy se Západem pokračují, má Moskva dost důvodů, aby se nově zaměřila na Tichomoří. Oblast východní Asie představuje oblast sporů mezi USA a Čínou a vstup Ruska by mohl přispět ke stabilitě tohoto regionu.

Singapur je branou do regionu východní Asie a pro Rusko by mohl být rovněž branou k obchodnímu a technologickému angažmá v celém regionu. Obchodní dohody dvojstranného charakteru, které jsou naplánovány k podpisu, by mohly být silným impulsem pro další země v regionu, aby posílily bilaterální vztahy s Ruskem.

Rusko má o tento region zájem už delší dobu. V roce 1998 se stalo členem fóra skupiny APEC, vedle toho se Moskva aktivně zajímala o další regionální organizaci ASEAN, kde měla nejprve status pozorovatele a v roce 2011 se spolu s USA stala i členem.

Ovšem konfrontace Ruska s EU a USA vede Moskvu k většímu zájmu o Eurasii, tj. oblast postsovětského prostoru. V této souvislosti došlo ke sbližování Ruska a Číny, což s sebou nese riziko, že Rusko ztratí nezávislou pozici ve vztahu k východní Asii, Moskva se tedy musí snažit o nezávislý přístup do prostoru Tichomoří. Vzhledem k tomu, že případná dohoda mezi USA a Ruskem je v nedohlednu, Putin se zaměřuje východním směrem, k Indo-Tichomoří, hned ze čtyř důvodů.

První je ekonomický a souvisí s možnostmi asijských zemí rozšířit ruské příležitosti v jeho východní regionech a poskytnout mu širší ekonomické partnerství.

Druhým důvodem je skutečnost, že ASEAN (Asociace států jihovýchodní Asie) má tradici nezasahování do vnitřních záležitostí jiných zemí, což Putinovi vyhovuje. EU dělá přesný opak. Jen málokterá vláda ASEANu je ochotna Putinovi klást otázky ohledně Ukrajiny.

Třetí důvod je vojenský. Rusko je velkým vývozcem zbraní do některých zemí regionu, vedle Vietnamu a Indie např. do Malajsie nebo Indonésie. Modernizace a obnova ruské Tichomořské flotily rovněž znamená, že země projektuje svou moc i do oblasti Tichomoří. Pokud ji dobře využije, může se Moskva stát významným prvkem současné vojenské dynamiky.

Tím posledním důvodem jsou strategické otázky. Díky angažovanosti v ASEANu se zvyšuje význam Ruska v oblasti Korejského poloostrova, Rusko také pokračuje v normalizaci vztahů s Japonskem a v zapojení USA, ovšem mimo euro-atlantický rámec – ve Washingtonu si nemohli nevšimnout ruského významu pro vytváření rovnováhy sil v Asii.

Před Putinem, uzavírá článek, leží úkol – proměnit možnosti na východě v konkrétní výsledky.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor – Oficiální stránky prezidenta RF (kremlin.ru)

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.