Vyhrál prezident Trump volby roku 2020 už v roce 2018?

Zdeněk Vopat hodnotí výsledky kongresových, senátních a guvernérské voleb ve Spojených státech.

Minulý týden se v USA konaly legislativní volby do třetiny Senátu a do Sněmovny reprezentantů. Kromě toho se také konaly volby guvernérů amerických federálních států. Demokratická strana doufala, že dojde k posunu voličů v její prospěch. Demokraté skutečně získaly převahu ve Sněmovně reprezentantů (dolní komoře parlamentu) a získali nová křesla guvernérů, jenže Republikánská strana si udržela a rozšířila svoji většinu v Senátu. Navíc odliv voličů od Republikánské strany směrem k demokratům se prostě nekonal. Z očekávané demokratické tsunami se stala prostě jenom demokratická „vlnka“. Prezident Donald Trump učinil strategické rozhodnutí a nesoustředil se na volby do Sněmovny reprezentantů, ale právě na senátní volby. Velmi dobře věděl, že mnoho letitých republikánských členů Sněmovny reprezentantů už kandidovat nebude, a proto je pro Republikánskou stranu velmi těžké udržet nadvládu nad tímto zákonodárným sborem.

Pro prezidenta byl klíčový právě Senát, který potvrzuje všechna jmenování, která prezident může učinit. Tak například, pokud by odešel do důchodu člen Nejvyššího soudu, je to právě Senát, který bude schvalovat kandidáta nominovaného prezidentem. Ještě důležitější je pravomoc Senátu při odvolávání prezidenta. Jeho odvolání může sice navrhnout Sněmovna reprezentantů, ale je to zase Senát, který o něm bude rozhodovat. Proto se prezident Trump strategicky rozhodl soustředit na Senát. Navíc, je nutné si všimnout toho, že kandidáty, které Trump během volební kampaně podpořil, si vedli ve volbách velmi dobře.

Prezidentu Trampovi se podařilo prosadit svého guvernéra ve státě Florida. Připomeňme, že stát Florida je jedním z klíčových států, pokud jde o volby prezidenta USA, a že guvernér tohoto státu může významným způsobem volby ovlivnit. Guvernér totiž jmenuje „secretary of state“, který mimo jiné zodpovídá za volební proces a jeho férovost. Roku 2000 při prezidentských volbách republikánská „secretary of state“ Katherine Harris po několika neúspěšných přepočítávání volebních hlasů oznámila, že zastavuje další přepočítávání a přiřkla volební vítězství v tomto státě Georgi Bushovi mladšímu. Připomeňme si, že rozdíl mezi demokratickým kandidátem Al Gorem a Georgem Bushem byl 537 hlasů. Je tu tedy možnost, že guvernér státu Florida a jeho „secretary of state“ mohou případně výrazně ovlivnit prezidentské volby roku 2020.

Přičemž stojí za poznámku, že Trumpův kandidát na tento post byl i v Republikánské straně považován spíše za ousidera.

Proto nepřekvapí, že jedním z vítězů posledních voleb byl člověk, který vůbec nekandidoval, a to právě prezident Donald Trump. Je samozřejmě otázkou, zda tyto volby skutečně nenaznačily, kdo bude příštím prezidentem USA po roce 2020. Proti-trumpovská kampaň zjevně nezabírá. Zatím se zdá, že prezident Trump si dokáže svými strategickými rozhodnutími udržet výhodu nad svými protikandidáty. Ať  volby roku 2020 vyhraje kdokoliv, dá se předpokládat, že se USA posunou ještě více doprava a budou se ještě více soustředit na svou domácí politiku.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.