Kissinger: USA a Čína musí jasně definovat „červené čáry“

Přímočarý dialog zabrání konfliktu. Vlivný exdiplomat zůstává optimistický ohledně vztahů mezi USA a Čínou.

Bývalý americký ministr zahraničí a vlivný odborník na mezinárodní vztahy Henry Kissinger řekl na singapurském Bloomberg New Economy Forum, že obě strany by spolu měly hovořit otevřeně, definovat postoje a požadavky a také ústupky, které jsou ochotny udělat, aby se vyhnuly konfliktu.

Kissinger ve svém projevu varoval USA i Čínu, že jejich konflikt povede ke zničení světového pořádku. Řekl také, že vzhledem k rychlému růstu asijské moci bylo nevyhnutelné, že si obě ekonomické velmoci začnou „okopávat kotníky“. „Výzvou je udržet v zásadě kooperativní vztahy v kontextu nevyhnutelných rozdílů v přístupu“, sdělil dále Kissinger.  K současné obchodní válce mezi USA a Čínou dodal, že „mechanismy dialogu existují … ale musejí být definovány tak, aby se každý nesouhlas v obchodních otázkách nestal precedentem“.

Bývalý americký šéfdiplomat hrál klíčovou roli ve změně americké politiky vůči Číně v roce 1971.

Během necelých 20 minut rozhovoru s hlavním editorem Bloomberg stihl Kissinger několikrát zopakovat, že ohledně budoucnosti americko-čínských vztahů je, navzdory současným obtížím, optimistou.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.