Merkelová chce evropskou armádu

Německá kancléřka vidí evropskou armádu jako doplněk NATO, ne jako jeho náhradu.

Ve svém projevu před Evropským parlamentem se Merkelová přihlásila k evropskému projektu a kritizovala sólo postupy. Vyslovila se také pro vznik evropské armády, ale rozhodně nesklidila jen aplaus, napsal německý zpravodajský portál televize ARD Tagesschau.

Kancléřka Angela Merkelová se přihlásila k evropské armádě, ale také řekla, že se nemá jednat o náhradu NATO, spíše o jeho doplněk. Tato společná armáda by prý světu ukázala, že by mezi evropskými zeměmi už nikdy nebyla válka. Doby, kdy se Evropa mohla spolehnout na jiné, jsou podle ní „jednoznačně pryč“, plédovala také za společnou politiku zbrojení. Její projev byl ovšem přerušován bučením.

Merkelová se přihlásila k nezbytnosti solidarity, ale také uvedla, s jasným odkazem na Maďarsko a Polsko, že kdo omezuje principy právního státu, neohrožuje tyto principy jen u sebe doma, nýbrž i v celé Evropě.

Merkelová kritizovala samostatný postup také v případě dluhů. S narážkou na Itálii uvedla, že „kdo sází na to, že problémy vyřeší novými dluhy a nedbá svých závazků, zpochybňuje sílu a stabilitu eurozóny“. Euro může fungovat jen tehdy, když každý člen plní své závazky. Itálie byla první zemí, které byl Evropskou komisí vrácen rozpočet. Nyní dobíhá lhůta k jeho přepracování.

Merkelová připustila chyby Německa v případě uprchlické krize.

O tomto tématu jsme psali také zde.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.