USA vyhrožují kvůli plynovodu Severní proud 2

Projekt Severní proud 2 má přinést ještě více energie z Ruska přímo do Německa. Trumpově administrativě vadí natolik, že uvažuje o donucovacích opatřeních.

Vláda USA hrozí donucovacími opatřeními, aby zastavila plynovod Severní proud 2 (Nord Stream 2) z Ruska do Německa. „Ještě jsme nenasadili všechny nástroje, abychom tento projekt mohli vážně podkopat nebo zastavit,“ prohlásil v úterý v Bruselu americký velvyslanec při EU Gordon Sondland.

Washington ještě doufá, že „se vůči projektu zvedne odpor“.  Evropa si nesmí vytvořit jednostrannou závislost na ruském plynu. „Pokud tato filozofie nebude přijmuta a Severní proud bude dál pokračovat, pak má prezident Donald Trump mnoho a mnoho dalších nástrojů k použití (nebudu je zde všechny jmenovat), aby se pokusil projekt omezit či zastavit,“ řekl Sondland.

Už v červnu americký politický magazín Foreign Policy uvedl, že Bílý dům hodlá uložit sankce německým a evropským energetickým společnostem, které se účastní plynovodu Severní proud 2. Týká se to německé společnosti BASF (dceřinka Wintershall) a Uniper koncernu, který byl odštěpen od společnosti EON.

 „Nechceme, aby někdo zarazil plyn uprostřed zimy.“

Velvyslanec odmítl, že za zájmem USA stojí prodej zkapalněného zemního plynu do Evropy. Závislost na ruském plynu je pro Evropu geopoliticky špatná. „Nechceme, aby někdo zarazil plyn uprostřed zimy, když vypukne politická krize,“ řekl Sondland. Pokud by dodávky energie v Evropě byly zranitelné, zasáhlo by to i USA. „Tak silný je transatlantický vztah: jsme jako siamská dvojčata.“

Výstavba plynovodu Severního proudu 2 přes Baltské moře již začala a očekává se, že bude dokončena do konce roku 2019. Trump protestoval masivně už v létě. Německo projekt podporuje, ale Evropská komise a některé státy EU na to nahlížejí kriticky.

Pozn. red.: o plynovodu Severní proud 2 byl natočen filmový dokument s názvem „Politics, power and pipelines Europe and natural gas“.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.