Wall Street „kontaminuje“ dohodu s Čínou

Obchodní poradce Bílého domu Navarro si pochvaluje skvělou celní politiku a útočí na představitele bank, prý “zahraniční agenty“.

Peter Navarro nevystupoval na akci, kde se sešli zástupci USA a Číny k bezpečnostním otázkám, píší Asia Times. Místo toho se jako ryba ve vodě cítí v Centru pro strategická a mezinárodní studia, která podporují Trumpovu celní politiku. Varoval zástupce americké Wall Street (tj. finanční a investiční sektor), aby se nepokoušeli narušit jednání s Čínou o obchodní dohodě, a dokonce je nazval “zahraničními agenty“.

Navarro přímo uvedl, že vliv čínské vlády sahá ke „globalizovaným miliardářům“, kteří tlačí na Bílý dům před setkáním G20 v Argentině. Je to prý mise těchto neregistrovaných zahraničních agentů, kteří ho mají dotlačit k nějaké dohodě, zatímco prezident Trump má odvahu a moudrost, aby globálním elitám odolával.

Navarro varoval, že z toho nic dobrého nevzejde. Navarrova tiráda byla jasným vzkazem pro zástupce amerického byznysu, kteří chtějí mít vztahy s Čínou na dobré úrovni. Jenže právě tito lidé, kteří radí ke zdrženlivosti vůči Číně, jsou nyní pod útokem jestřábů Bílého domu.

V září totiž zástupci firmy Goldman Sachs, Morgan Stanley a Blackstone navštívili Peking. Jenže jejich návštěva nepřinesla ovoce, naopak čínský vicepremiér zrušil svou návštěvu Washingtonu a USA uvalily další cla.

Navarro také zmínil Trumpova oblíbeného prezidenta – Williama McKinleyho, jehož heslo bylo: patriotismus, ochrana a prosperita. Tento slogan vedl ke clům a ke zdravé monetární politice a vedl prý k silnému růstu. Podobnost s posledními roky není podle Navarra náhodná. Navarro tím naznačoval, že prý cla mohou za to, že se USA tak dobře daří.

Trumpova slova jsou, že ekonomická bezpečnost je národní bezpečnost. To je prý hlavní princip Trumpovy administrativy.

Jenže i v Bílém domě panují spory, píší dále Asia Times. Na jedné straně Navarro a obchodní reprezentant USA Robert Lighthizer, na druhé pak ministr financí Steve Mnuchin a ekonomický poradce Larry Kudlow. Mnuchin i Kudlow mají oba dva kořeny na Wall Street.

To, jak moc se názory uvnitř samotného Bílého domu rozcházejí, je zdrojem zděšení v Pekingu, který nechápe, jak může chtít Trump prosadit svou jestřábí agendu, když v rámci jeho administrativy jsou ti, kteří chtějí dohodu.

Klíčová bude udržitelnost silného ekonomického růstu, který si tak pochvaloval Navarro, myslí si Asia Times.

Jak moc Navarro mluví za prezidenta Trumpa, se jasně ukáže na schůzce G20 v Argentině, kde se na konci listopadu americký a čínský prezident setkají.

Schizofrenický postoj také ukazuje na zmatečné zprávy, jednak se hovoří o tom, že obchod vůbec nebude tématem schůzky G20, zatímco jiné zdroje tvrdí, že se vytváří rámec dohody.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.