Chile odsoudilo bývalého armádního velitele za vraždy v době Pinochetovy vlády

Cheyre je zatím nejvýše postavenou souzenou figurou vojenské diktatury, byl odsouzen k 3 letům a jednomu dni v domácím vězení.

Chilský soudce odsoudil bývalého velitele armády generála Juana Emilia Cheyreho (71) ke třem letům a jednomu dni domácího vězení za jeho roli při zabití 15 lidí na začátku diktatury generála Augusto Pinocheta. Rozsudek padl za to, že Cheyre kryl vraždy spáchané vojenskou jednotkou zvanou Karavana smrti, která likvidovala levicové oponenty hned po Pinochetově převzetí moci pučem v roce 1973.

Cheyre se na zabíjení osobně nepodílel, nebyl členem této jednotky, ale patřil k vojenskému kontingentu, který byl umístěn ve městě La Serena na severu země, kde došlo k zabití 15 lidí. Cheyre je zatím nejdůležitější postavou, které se dostalo trestu za zločiny spáchané po svržení demokraticky zvoleného prezidenta země, socialisty Salvadora Allendeho.

Ozbrojené síly Chile byly dlouhou dobu obviňovány z toho, že zadržují informace, které se týkaly zneužívání moci během Pinochetovy vlády, zvláště ve vztahu k umístění ostatků zabitých. Původně armáda tvrdila, že se podobné záznamy nevedly, nyní tvrdí, že byly zničeny (tedy vedly se).

Vyšetřující soudce případu Mario Carroza řekl novinářům, že rozsudek dokládá, že chilský rovnostářský systém spravedlnosti funguje. Řekl, že se jednalo o složité vyšetřování, protože ochota spolupracovat byla ze strany svědků minimální, i když Cheyre sám během vyšetřování spolupracoval. Advokátka obětí Ana Merino ale komentovala rozsudek jako příliš mírný a tvrdila, že Cheyre osobně na zabíjení participoval.

Po roce 1973 Cheyre sloužil jako pobočník velitele pěchotního pluku v La Sereně, 470 km od Santiago de Chile. Stal se zde svědkem vraždy celkem 15 lidí, které zabili jeho kolegové z jednotky smrti.

Cheyreho kariéra vyvrcholila v době, kdy došlo k přechodu moci od vojenské diktatury k demokracii v letech 1988-90. V období 2002 až 2006 byl velitelem ozbrojených sil Chile. Patřil k prvním, kdo požádali spoluobčany o odpuštění za činy spáchané armádou v době diktatury.

V tentýž den padl i další rozsudek. Stejný soud odsoudil Ariosta Lapostola, bývalého velitele pluku v Arice, k 15 letům odnětí svobody za vraždy. Rozsudek určil Lapostola za jediného stále žijícího viníka vražd a rodinám pozůstalých přisoudil kompenzace.

Tyto rozsudky jsou součástí širšího procesu, který se snaží o historickou spravedlnost v Chile. 1000 bývalých agentů, vojáků a kolaborantů bylo odsouzeno za porušování lidských práv v období diktatury.

Odhaduje se, že během sedmnácti let Pinochetovy diktatury bylo zabito 3200 lidí a 28 tisíc jich bylo mučeno. Běžnou praxí bylo také mizení lidí.

Ilustrační obrázek: Autor – Fundación Imagen de Chile – Flickr: Estudio en Perú revela disposición para mejorar vínculo con Chile, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=27839224

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.