Írán si připravuje kryptoměnu. USA ho odříznou od SWIFTu

Vláda v Teheránu chystá „digitální rial“ pro banky a instituce, aby tak mohla čelit sankcím.

Teherán se pod tlakem sankcí obrací ke kryptoměnám, začne emitovat „digitální rial“ pro banky a instituce a otestuje si platby i mezibankovní převody, píše Luke Thompson pro Asia Times.

Podle amerického ministerstva financí došlo k odříznutí Íránu od finančního systému SWIFT. Nastal tak problém s platbami za exporty a importy, poškozeno je i bankovnictví pro soukromé osoby.

Ministr financí USA Steven Mnuchin uvedl, že se jedná o správné rozhodnutí k ochraně integrity mezinárodního finančního systému.

SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication), soukromá společnost se sídlem v Belgii založená velkými americkými a evropskými bankami, je globálním poskytovatelem finančních služeb. Byla vždy vnímána jako nezávislá instituce, její poslední krok ale jasně prokázal, že globální bankovní systém evidentně ovládají USA.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo varoval SWIFT, že pokud nebude dodržovat americký sankční režim, budou mu hrozit pokuty. Jenže nyní může SWIFT počítat s pokutami ze strany EU za to, že se přiklonil k USA. Porušil totiž svůj vlastní plán, který sankcím vzdoruje.

Je proto pravděpodobné, píší Asia Times, že evropští, ruští a čínští zákonodárci vytvoří své vlastní bankovní a finanční struktury, ke kterým se USA tak snadno nedostanou. Je jasné, že distance od dolaru bude pokračovat a dokonce to vypadá, že samy USA chtějí urychlit dedolarizaci tím, jak nyní na SWIFT zaútočily a zneužily ho.

Írán ovšem čelí těžké situaci.

Centrální banka Íránu proto požádala o vytvoření národní kryptoměny, která je v procesu vývoje, nový digitální rial se zkušebně testuje. Nejprve se bude používat v bankách a finančních institucích při platbách a mezibankovních převodech. Írán se připojuje k zemím, které nechtějí používat dolar, je možné, že začne hromadit bitcoin a zlato jako alternativu.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.