Itálie neustoupila. Co udělá Evropská komise?

Italská vláda neustoupila kritice Evropské komise a trvá na tom, že její Evropskou komisí odmítnutý rozpočet přinese zemi vyšší ekonomický růst.

V Římě vládne pohoda, informuje německá Tagesschau o situaci v Itálii, přestože Itálie propásla šanci odvrátit spor s Evropskou komisí. Místo toho se sešli hlavní aktéři italské vlády, premiér Guiseppe Conte, předseda Ligy Matteo Salvini a předseda Pěti hvězd Luigi di Maio k jednání o politickém kurzu vlády.

Italský senátor Massimiliano Romeo uvedl, že vláda absolutně nehodlá ustoupit a musí realizovat výdaje na investice, protože jen růst může zmenšit italské dluhy. To Evropa musí změnit svou politiku.

Bývalá vláda, vrací se v čase Tagesschau, slibovala deficit ve výši 0,8 %, nová ho nyní navýšila na 2,4 % HDP. Ústy svého místopředsedy di Maia už jasně řekla, že se necítí být vázána starými sliby. Proto byly nové síly 4. března zvoleny, aby překonaly politiku austerity (škrtů), chtějí naopak zvyšovat investiční výdaje, protože jen ty umožní Itálii nový rozvoj.

Vláda počítá s růstem ve výši 1,5 % HDP. Experti to ovšem považují za příliš optimistické a MMF počítá s růstem maximálně ve výši jednoho procenta. Experti, na které se odvolává Tagesschau, se domnívají, že stav italské ekonomiky je špatný a že vládními reformami moc nových pracovních míst nevznikne. Jejich kritika také směřuje k tomu, že vláda počítá s malými investicemi, ale vysokými výdaji sociálního státu.

Di Maio, který je také ministrem pro ekonomický rozvoj, zůstává optimistou. Návrh rozpočtu se nezmění, protože země potřebuje nový start. Hlavní ale není saldo, nýbrž aby byl zaveden základní příjem a provedena reforma důchodů. Rok 2019 bude rokem změny.

Nyní je na řadě Brusel. Počítá se s tím, že Komise bude muset zahájit řízení kvůli porušení smluv, protože italský rozpočet zamítla, vyžádala si změny a římská vláda neuposlechla. Hrozí tak eskalace napětí mezi Komisí a členským státem, jaká tu ještě nebyla.

Řízení může trvat dlouho, i případné uložení pokuty. Komise musí našlapovat opatrně tak, aby kritickým hlasům v Itálii nedodala munici před volbami do Evropského parlamentu.

Bude zajímavější, píše Tagesschau, jak budou reagovat finanční trhy. Podobně jako část německého tisku i Tagesschau doufá, že „trhy Itálii zkrotí“ a omezí manévrovací prostor pro italskou vládu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.