Ve Švédsku dál pokračuje povolební politický pat

Další pokus o zvolení premiéra zkrachoval, když parlament odmítl kandidaturu Ulfa Kristerssona.

Švédský parlament odmítl předsedu středopravicové strany Umírnění Ulfa Kristerssona na post premiéra země. Rozhodlo středeční hlasování, které ukazuje, že se zemi zatím nedaří vyprostit z politického patu, který nastal po zářijových volbách.

Kristersson ztratil šance stát se premiérem poté, co dvě další středopravé politické strany odmítly podpořit jakoukoliv vládu, která by se opírala o antimigrační stranu Švédští demokraté – ti ale drží klíč k politické rovnováze v parlamentu.

Kristerssonovu kandidaturu odmítlo celkem 195 poslanců z 349, 154 bylo pro. Strana středu, která je členem širší středopravé koalice Alianční blok, zopakovala svoje námitky těsně před hlasováním. „Strana středu bude volit „ne“, aby nacionalistická, populistická strana nezískala rozhodující a jedinečný vliv“, řekla její předsedkyně Anie Loofová.

Politicky ostrakizovaní Švédští demokraté jsou rozhodnuti, že nepodpoří žádnou vládu, která nedá politické garance ohledně regulace imigrace.

Ilustrační obrázek: Autor – Self-taken. – Self-photographed, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1264243

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.