Německo požaduje odstranění ukrajinského webu Mírotvorec

Web, který obsahuje seznamy nepřátel Ukrajiny a lidí s protiukrajinskými názory, má porušovat lidská práva.

Německé ministerstvo zahraničí požaduje, aby na Ukrajině odstranila webovou stránku Mírotvorec, která obsahuje seznamy nepřátel Ukrajiny či lidí (podle webu) s protiukrajinskými názory. Německá strana tvrdí, že stránka porušuje lidská práva. Důvodem pro takovou reakci německé strany bylo to, píše ukrajinský list Novoje Vremja, že se na seznamu webu objevilo jméno bývalého spolkového kancléře Gerharda Schrödera. Ten v rozhovoru pro německá média řekl, že by Evropa měla přiznat anexi Krymu Ruskem. A na konto toho byl přidán na seznam.

Podle ukrajinského právníka Viktora Bojarova ale web Mírotvorec porušuje jenom jeden zákon, a to zveřejňováním osobních údajů. Nicméně stránku využívají „radikální elementy“, aby pronásledovaly lidi, kteří se na seznamu objeví.  Občanský aktivista Alexandr Bukalov řekl, že evropská konvence lidských práv zaručuje nevměšování se do soukromého života. Na Ukrajině podle Bukalova probíhá válka, ve které trpí miliony občanů, a to včetně těch, kteří jsou na seznamu Mírotvorce.

Politický komentátor Alexandr Solontaj k tomu sdělil, že webovou stránku využívá jednak stát a jednak se využívá v politickém boji. V roce 2014 se s jeho prostřednictvím vedl boj se separatismem po celé Ukrajině. Nyní je využíván k politickému boji. Podle Solontaje by takový projekt měl spravovat stát.

Ukrajinské ministerstvo zahraničí věc nekomentovalo. Nedávno se v seznamu Mírotvorce objevil například maďarský ministr zahraničních věcí Péter Szijjártó, připomíná nakonec článek.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.