Rozhovory mezi USA a EU: cla na auta stále ve hře

EU se podle všeho chystá na nejhorší a připravuje seznam odvetných opatření v případě zavedení cel.

Spor o americká cla na evropská auta zdaleka není zažehnán. Evropská komisařka Cecilia Malmströmová dokonce připravuje pro jistotu seznam s odvetnými opatřeními, píše německá Tagesschau.

Obchodní spor mezi USA a EU trvá, žádné rychlé řešení se nerýsuje. Obchodní komisařka Malmströmová se setkala s obchodním zástupcem USA Robertem Lighthizerem ve Washingtonu, ale prý o clech nebyla řeč.

Jenže pro jistotu už má EU připravený seznam odvety, kdyby přeci jen na cla došlo. Hovořila o vozidlech, zemědělství i průmyslovém zboží. Seznam ale musí schválit členské země. Už nyní jsou země EU poškozeny americkými cly na ocel a hliník. I zde ale EU přistoupila na protiopatření.

Proti clům na auta se vyslovují i američtí výrobci. Podle různých studií by to ohrozilo tisíce pracovních míst v americkém automobilovém průmyslu. Proto Malmströmová očekává, že USA cla neuvalí. Jenže žádné takové ujištění zatím z americké strany nepadlo.

Komisařka pro obchod dále potvrdila, že si EU přeje s USA jednat o velké obchodní dohodě, která by se ovšem věnovala průmyslovému zboží, ergo i autům. Nešlo by o TTIP, zdůraznila. Jenže pro tento krok ještě ani nezačaly přípravné rozhovory.

Rozhovory ve Washingtonu měly ovšem další téma, a to Severní proud 2. Spojené státy jsou silně proti tomuto projektu a kritizují Německo za to, že díky tomu posílí v EU vliv Ruska. Prý tak vzniká příliš velká závislost na Rusku, místo toho by evropské země měly dovážet zkapalnělý zemní plyn z USA. Malmströmová ovšem uvedla, že rozhodnutí je plně na každé jednotlivé členské zemi.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.